W Europie otrzymano stop, który zrewolucjonizuje lotnictwo

Naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wykorzystali zjawisko hipergrawitacji do otrzymania niezwykle lekkiego i wytrzymałego stopu - glinku tytanu.

Potężna wirówka w ESTEC.  Fot. ESA
Potężna wirówka w ESTEC. Fot. ESAmateriały prasowe

Stopami tytanu interesują się w szczególności producenci samolotów - zarówno pasażerskich, jak i wojskowych. Wszystko dzięki ich współczynnikowi wytrzymałości do ciężaru właściwego. Mówiąc wprost - są bardzo lekkie i trwałe - nawet w temperaturach powyżej 800 stopni Celsjusza. Niestety, połączenie z glinem zawsze przysparzało inżynierom wielu trudności, szczególnie w kontekście odlewania skomplikowanych kształtów. Ale najnowsze odkrycie naukowców z ESA może rozwiązać ten problem.

Kluczem do sukcesu okazała się wirówka z holenderskiego Centrum Nauki i Technologii ESTEC. Wytworzone przy jej pomocy przeciążenie, dwudziestokrotnie wyższe od przyspieszenia ziemskiego, umożliwiło dokładne wypełnienie stopem nawet najbardziej skomplikowanych form.

Otrzymywane w ten sposób elementy mogłoby zastąpić dwukrotnie cięższe superstopy niklu, stosowane obecnie w konwencjonalnych silnikach odrzutowych. A redukcja masy samolotu o 1 proc. oznacza 1,5 proc. zmniejszenie zużycia paliwa. Nowym stopem na pewno zainteresuje się także przemysł motoryzacyjny.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas