W Kazachstanie też są piramidy! Po co je zbudowano?

W Kazachstanie odkryto mauzoleum w kształcie piramidy. Obiekt liczy 3000 lat, co oznacza, że jest starszy od niektórych egipskich piramid.

Piramida w Kazachstanie /fot. Viktor Novozhenov
Piramida w Kazachstanie /fot. Viktor Novozhenovmateriały prasowe

Niezwykłego odkrycia dokonano w regionie Sary-Arka, niedaleko miasta Karaganda. Archeolodzy twierdzą, że kompleks został zbudowany przez starożytnego króla lub przywódcę klanu.

- Sądząc po monumentalnej konstrukcji tego mauzoleum, zbudowano je ponad 3000 lat temu dla lokalnego króla. Mamy zamiar zajrzeć do jego wnętrza w tym tygodniu. Wszystko, co znajdziemy w mauzoleum zostanie wysłane do Muzeum Archeologicznego Karaganda - powiedział Viktor Novozhenov z Uniwersytetu w Karagandzie.

Zespół archeologów kierowany przez Igora Kukushina uważa, że mauzoleum zostało wzniesione w podobnym celu, co egipskie piramidy. To miejsce pochówki króla lub jakiegoś przywódcy klanu.

Mauzoleum ma ok. 2 m wysokości, a jego podstawę tworzy trójkąt o bokach 14 na 15 m. Jeżeli porównamy obiekt ten z bliźniaczymi strukturami w Egipcie, to stwierdzimy, że jest bardzo mały.

Piramida jest wykonana z kamieni oraz ziemi, a od zewnętrznej strony została wzmocniona płytami. Kształt mauzoleum odbiega od tego, co obserwujemy np. w Gizie. Struktura grobowca składa się z 6 warstw nałożonych na siebie, tworzących specyficzne schodki. Komora grobowa mauzoleum najprawdopodobniej została okradziona dawno temu. Łupieżcy pozostawili na miejscu jedynie ceramikę, nóż i kilka przedmiotów z brązu. Nie wiadomo jeszcze, czy wewnątrz grobowca znajdują się jakieś szczątki.

Kazachska piramida została zbudowana ponad 3000 lat temu, w czasach późnej epoki brązu. Ale nie jest to najstarsza piramida na świecie. Ten tytuł należy do Piramidy Dżesera w Sakkarze, zbudowanej ok. 1000 lat wcześniej (między 2667 a 2648 p.n.e.). Wielka Piramida w Gizie została zbudowana ok. 100 lat później.

Naukowcy do tej pory jednak nie wiedzieli, że piramidy można znaleźć także w Kazachstanie. Odkrycie to rzuci nowe światło na kulturę Begazy-Dandybai.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas