W obszarze podbiegunowym odkryto niezwykle rzadkie jezioro lawy

Naukowcy odkryli niezwykłe jezioro lawy znajdujące się na wyspie Saunders, na obszarze Sandwicha Południowego. Jezioro mierzy między 90 a 215 metrów i może osiągać temperatury powyżej 1200 stopni Celsjusza. Tego typu zbiorniki są niezwykle rzadkie i przestają istnieć zazwyczaj w ciągu około stu lat od powstania.

Zdjęcia satelitarne z lat 90. pokazywały "trwałe anomalie termiczne", które nie zostały bezpośrednio powiązane z możliwym istnieniem jeziora lawy. Obrazy satelitarne o niskiej rozdzielczości wykonane w 2001 r. potwierdziły jego obecność, jednak na ich podstawie nie można było stwierdzić, kiedy powstał zbiornik. Położenie jeziora w niedostępnym regionie uniemożliwiło dalsze badania.

Ostatnio badacze z British Antarctic Survey przeanalizowali obrazy satelitarne o wyższej rozdzielczości wykonane w latach 2003-2018 i wykorzystując dane datowane na rok 1989, odkryli, że cechy zbiornika na wyspie Saunders są zgodne z innymi jeziorami lawy na całym świecie.

"Cieszymy się, że odkryliśmy tak rzadką formację geologiczną" - powiedział geolog Alex Burton-Johnson. "Zidentyfikowanie jeziora lawy wzbogaciło naszą wiedzę na temat aktywności wulkanicznej, dostarczyło więcej informacji o tych rzadkich formacjach, a także pomogło nam opracować techniki monitorowania wulkanów z kosmosu".

Reklama

Jezioro znajduje się na Górze Michel - aktywnym bazaltowym stratowulkanie, który plasuje się wśród najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. W ciągu ostatnich 200 lat na wyspach Sandwicha notowano regularne erupcje, ale niewiele wiadomo na temat ich aktywności.

Inne jeziora lawy znajdują się w Demokratycznej Republice Konga, Etiopii, na Antarktydzie, na Hawajach oraz w Nikaragui.

Zmianynaziemi.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy