Wypadek w Plesiecku - dwie osoby nie żyją

Dwie osoby zginęły w wypadku do jakiego doszło na terenie kosmodromu w Plesiecku w trakcie czyszczenia zbiornika na chemikalia.

Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa obrony podali, że w wypadku podczas rutynowego czyszczenia zbiornika paliwa rakietowego na terenie kosmodromu Plesieck zginęły 2 osoby. Trzy inne zostały hospitalizowane z powodu ekspozycji na opary azotu. Ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Wypadek miał miejsce 9 listopada.

Wstępne analizy wskazują, że do wypadku doszło z powodu nie przestrzegania przepisów bezpieczeństwa.

Rosja powoli zwiększa obłożenie startami rodzimego kosmodromu w Plesiecku, aby jak najrzadziej korzystać z wynajmowanego od Kazachstanu Bajkonuru. Do 2030 roku dziewięć na dziesięć startów ma być przeprowadzane z Plesiecka i budowanego kosmodromu Wostocznyj. Obecnie z terytorium Rosji przeprowadzany jest co czwarty start w kosmos.

Reklama

Baza w Plesiecku jest też miejscem testów rakiet balistycznych, a w przyszłym roku odbędą się tu próbne starty nowych rakiet nośnych Angara. Ich dziewiczy start opóźnia się z powodu opóźnień w budowie koniecznej infrastruktury.

Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: kosmodrom

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy