Zaobserwowano niezwykłe zmiany w ziemskiej stratosferze

Naukowcy poszukujący prawidłowości w rozkładzie prądów strumieniowych w atmosferze już w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku ukuli termin "oscylacja kwazi-dwuletnia". Stwierdzono wtedy, że wzór wiatrów powtarza się mniej więcej co dwa lata. Ostatnio jednak nieoczekiwanie coś się zmieniło i pomiary tego zjawiska wskazują, że uległo ono gwałtownej zmianie.

Eksperci nie są zgodni co do tego, czy oscylacja kwazi-dwuletnia (QBO - quasi-biennial oscillation) ma jakiś dominujący wpływ na pogodę na Ziemi, jednak jej zmiana całkowicie zaskoczyła specjalistów z NASA. Obserwowany od lat wzorzec został zaburzony.

Powietrze przepływające w stratosferze ma bardziej stały charakter niż wiatr wiejący w pobliżu powierzchni ziemi i poważnie wpływa na skład atmosfery. Od niego może zależeć na przykład gęstość warstwy ozonowej oraz rozkład zanieczyszczeń, więc monitorowanie stratosferycznych prądów strumieniowych trwa od lat 50. ubiegłego wieku.

Reklama

Zjawisko to po raz pierwszy zmierzono w 1953 roku, jeszcze za pomocą balonów pogodowych znajdujących się w tropikach w różnych punktach na całym świecie. Od tego czasu wzór nigdy się nie zmienił. Stało się to dopiero pod koniec roku 2015 i trwa do tej pory.

Eksperci uważają, że przyczyną nagłej zmiany wiatrów stratosferycznych może być globalne ocieplenie, a zwłaszcza ostatnie rekordowo ciepłe El Niño.


Zmianynaziemi.pl
Dowiedz się więcej na temat: atmosfera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy