35 aplikacji na Androida, które koniecznie musisz usunąć ze smartfona
Korzystanie z oficjalnych sklepów to najbezpieczniejszy sposób na znalezienie i pobranie nowego oprogramowania na nasze telefony, ale niestety nie są one pozbawione wad. Ostatnio informowaliśmy o sporej liczbie zainfekowanych aplikacji na Androida, nieco skromniejszej na MacBooki, a dziś powracamy do użytkowników sklepu Google Play. Choć posiada on zabezpieczenia, które pozwalają na pozbycie się złośliwych apek, są one zawodne.
- Firma technologiczna Bitdefender wydała raport, w którym zidentyfikowano 35 zainfekowanych aplikacji pochodzących ze sklepu Google Play.
- Jak bywało poprzednio, większość z nich dotyczy przerabiania zdjęć, pakietu tapet czy ulepszania klawiatury telefonów, ale tym razem widzimy też pozycje dotyczące lokalizowania, a nawet WiFi.
- Aplikacje te niestety są dość sprytne - po zainstalowaniu na urządzeniu, mogą się ukrywać poprzez zmianę swojej nazwy czy ikony i podszywanie się pod inne apki, jakie możemy regularnie używać.
Lista aplikacji, które lepiej usunąć z telefonu
- Walls light - Wallpapers Pack
- Big Emoji - Keyboard
- Grad Wallpapers - 3D Backdrops
- Engine Wallpapers - Live & 3D
- Stock Wallpapers - 4K & HD
- EffectMania - Photo Editor
- Art Filter - Deep Photoeffect
- Fast Emoji Keyboard
- Create Sticker for Whatsapp
- Math Solver - Camera Helper
- Photopix Effects - Art Filter
- Led Theme - Colorful Keyboard
- Keyboard - Fun Emoji, Sticker
- Smart Wifi
- My GPS Location
- Image Warp Camera
- Art Girls Wallpaper HD
- Cat Simulator
- Smart QR Creator
- Colorize Old Photo
- GPS Location Finder
- Girls Art Wallpaper
- Smart QR Scanner
- GPS Location Maps
- Volume Control
- Secret Horoscope
- Smart GPS Location
- Animated Sticker Master
- Personality Charging Show
- Sleep Sounds
- QR Creator
- Media Volume Slider
- Secret Astrology
- Colorize Photos
- Phi 4K Wallpaper - Anime HD
Jak usunąć złośliwe aplikacje na Androidzie?
Niestety możliwe, że po pobraniu powyższe aplikacje zmieniły swoją nazwę czy ikonę. Trzeba być zatem wytrwałym w poszukiwaniach i możliwie podejrzliwym.
Standardowo, aby pozbyć się szkodliwego oprogramowania ze swego smarftona z Androidem, należy udać się do sklepu Google Play. Następnie musimy kliknąć w ikonę profilu w prawym górnym rogu ekranu. Tam wybieramy "Zarządzaj aplikacjami i urządzeniami" i przechodzimy do zakładki "Zarządzaj". Poniżej zobaczymy zainstalowane apki, które możemy odinstalować, klikając w odpowiednie kwadraty po prawej stronie, a potem w kosz w górnym rogu ekranu.
W tym wypadku możliwym jest, że sama znajomość nazwy nie wystarczy i trzeba będzie dokładnie przejrzeć wyświetloną listę - zwróćmy szczególną uwagę na takie aplikacje, których nie kojarzymy.