5G od Huawei pomoże... zdalnie wydobywać węgiel

Huawei zaprezentowało nowe technologiczne rozwiązanie, którego celem będzie poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa górników pracujących przy wydobyciu węgla. Wszystko za sprawą technologii mobilnej 5. generacji, czyli znanego wszystkim 5G.

Zmieniająca się technologia pozwala sprawiać, że znany dotychczas świat ulega nowym procesom, a ludzka praca może być bardziej efektywna i wygodna. Mimo wszystko nadal nie brak zawodów, w których trud i nieustanne niebezpieczeństwo nie są niczym nowym. To jednak powoli zaczyna się zmieniać.

5G na pomoc górnikom

Jedną z grup zawodowych, która regularnie styka się z niebezpieczeństwem środowiska pracy, są górnicy. Nie bez powodu co jakiś czas słyszymy i czytamy o wypadkach w kopalniach. Te, niestety, mogą mieć miejsce w każdym miejscu na ziemi. Pod powierzchnią bywa szalenie niebezpiecznie niezależnie od szerokości geograficznej. 

Reklama

W polepszeniu warunków pracy górników może pomóc nowoczesne rozwiązanie, za którym stoi firma Huawei. Chińskie przedsiębiorstwo technologiczne chce wykorzystać komunikację w standardzie 5G do poprawy bezpieczeństwa osób pracujących przy wydobyciu węgla. W tym celu stworzono pierwszy system operacyjny dla górnictwa oparty o tzw. Internet of Things.

Komunikacja bezprzewodowa w tunelach kopalni

Wykorzystanie nowoczesnego sposobu łączności ma dotyczyć sprzętu górniczego. Ten miałby znajdować się w poszczególnych korytarzach, gdzie przeprowadzane jest wydobycie. Miejsce górnika byłoby natomiast w głównym, bardziej bezpiecznym szybie kopalni. Stamtąd przeprowadzano by sterowanie maszynerią przy pomocy 5G.

Zaletą takiego rozwiązania jest nieangażowanie osób w bezpośredni proces wydobycia i pracy z maszynami. Zdalne sterowanie sprzętem sprawia, że ewentualny wypadek czy zagrożenie nie wpłynie na zdrowie i życie pracowników, gdyż ci znajdowaliby się wówczas z dala strefy niebezpiecznej. Górnicy w garniturach, zamiast roboczych uniformów? Prezes firmy, Ren Zhengfei twierdzi, że tak. 

Technologia ponad wszystko

Chociaż Huawei oficjalnie nie może stosować technologii 5G w swoich smartfonach i urządzeniach elektronicznych, to nie stroni od używania jej w innych polach swojej działalności — przykładem jest omawiane wykopywanie węgla. 

Rynek węgla w przypadku Chin jest bardzo duży. W 2021 roku azjatyckie państwo mogło pochwalić się wydobyciem na poziomie ponad 4 miliardów ton. Dla porównania analogiczny okres w Polsce to wydobycie około 100 milionów ton. Nowa technologia może okazać się gigantycznym wsparciem dla tamtejszego rynku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Huawei | Internet Rzeczy | łączność bezprzewodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy