5G od Huawei pomoże... zdalnie wydobywać węgiel

Huawei zaprezentowało nowe technologiczne rozwiązanie, którego celem będzie poprawa warunków pracy i bezpieczeństwa górników pracujących przy wydobyciu węgla. Wszystko za sprawą technologii mobilnej 5. generacji, czyli znanego wszystkim 5G.

Huawei pomoże wydobywać węgiel przy pomocy 5G
Huawei pomoże wydobywać węgiel przy pomocy 5GAFP

Zmieniająca się technologia pozwala sprawiać, że znany dotychczas świat ulega nowym procesom, a ludzka praca może być bardziej efektywna i wygodna. Mimo wszystko nadal nie brak zawodów, w których trud i nieustanne niebezpieczeństwo nie są niczym nowym. To jednak powoli zaczyna się zmieniać.

5G na pomoc górnikom

Jedną z grup zawodowych, która regularnie styka się z niebezpieczeństwem środowiska pracy, są górnicy. Nie bez powodu co jakiś czas słyszymy i czytamy o wypadkach w kopalniach. Te, niestety, mogą mieć miejsce w każdym miejscu na ziemi. Pod powierzchnią bywa szalenie niebezpiecznie niezależnie od szerokości geograficznej. 

W polepszeniu warunków pracy górników może pomóc nowoczesne rozwiązanie, za którym stoi firma Huawei. Chińskie przedsiębiorstwo technologiczne chce wykorzystać komunikację w standardzie 5G do poprawy bezpieczeństwa osób pracujących przy wydobyciu węgla. W tym celu stworzono pierwszy system operacyjny dla górnictwa oparty o tzw. Internet of Things.

Komunikacja bezprzewodowa w tunelach kopalni

Wykorzystanie nowoczesnego sposobu łączności ma dotyczyć sprzętu górniczego. Ten miałby znajdować się w poszczególnych korytarzach, gdzie przeprowadzane jest wydobycie. Miejsce górnika byłoby natomiast w głównym, bardziej bezpiecznym szybie kopalni. Stamtąd przeprowadzano by sterowanie maszynerią przy pomocy 5G.

Zaletą takiego rozwiązania jest nieangażowanie osób w bezpośredni proces wydobycia i pracy z maszynami. Zdalne sterowanie sprzętem sprawia, że ewentualny wypadek czy zagrożenie nie wpłynie na zdrowie i życie pracowników, gdyż ci znajdowaliby się wówczas z dala strefy niebezpiecznej. Górnicy w garniturach, zamiast roboczych uniformów? Prezes firmy, Ren Zhengfei twierdzi, że tak. 

Technologia ponad wszystko

Chociaż Huawei oficjalnie nie może stosować technologii 5G w swoich smartfonach i urządzeniach elektronicznych, to nie stroni od używania jej w innych polach swojej działalności — przykładem jest omawiane wykopywanie węgla.

Rynek węgla w przypadku Chin jest bardzo duży. W 2021 roku azjatyckie państwo mogło pochwalić się wydobyciem na poziomie ponad 4 miliardów ton. Dla porównania analogiczny okres w Polsce to wydobycie około 100 milionów ton. Nowa technologia może okazać się gigantycznym wsparciem dla tamtejszego rynku.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas