Abonament RTV 2025. To może być ostatni rok tej opłaty

Oprac.: Tomasz Kromp

Abonament RTV to obowiązkowa opłata, która dotyczy każdego posiadacza telewizora lub radia. Celem rzeczonej daniny jest finansowanie mediów publicznych. Stawki opłaty są corocznie ustalane przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Kto musi płacić abonament radiowo-telewizyjny, a kto jest zwolniony z tego obowiązku? Ile wynosi owa danina i kiedy może zostać zlikwidowana? Okazuje się, że 2025 może być ostatnim rokiem tej opłaty.

Ile będzie wynosić abonament RTV w 2025 roku?
Ile będzie wynosić abonament RTV w 2025 roku?123RF/PICSEL

Kto musi płacić abonament RTV?

Abonament radiowo-telewizyjny to opłata, która ma na celu finansowanie mediów publicznych. Daninę muszą wnosić osoby, które posiadają odbiorniki radiofoniczne bądź telewizyjne lub inne urządzenia, które umożliwiają odbiór programów telewizyjnych i radiowych. Podobne rozwiązanie obowiązuje również w innych krajach, na przykład w Niemczech lub Francji.

Należy zaznaczyć, że abonament RTV jest przypisany do osoby, a nie miejsca zamieszkania. Jak wynika z informacji podanych na stronie Poczty Polskiej (która zajmuje się pobieraniem opłat abonamentowych): "Osoby fizyczne wnoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości używanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym gospodarstwie domowym oraz w samochodzie stanowiącym ich własność".

Kto jest zwolniony z płacenia abonamentu RTV?

Pewne grupy osób mogą liczyć na zwolnienie z obowiązku płacenia abonamentu RTV. Daniny nie muszą uiszczać:

  • osoby, które ukończyły 75 lat;
  • osoby, które należą do I grupy inwalidzkiej;
  • osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne bądź specjalny zasiłek opiekuńczy;
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury (jej wysokość nie może przekroczyć miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia);
  • osoby niesłyszące (ze stwierdzoną całkowitą głuchotą bądź obustronnym upośledzeniem słuchu);
  • osoby niewidome (których ostrość wzroku nie przekracza 15%);
  • weterani (inwalidzi wojenni lub wojskowi).

Ile wynosi abonament RTV w 2025 roku?

Wysokość abonamentu RTV jest corocznie ustalana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. W 2025 roku stawki nie ulegną zmianie i będą identyczne jak w 2024. Wobec tego zapłacimy:

  • 8,70 zł miesięcznie za odbiornik radiowy;
  • 27,30 zł miesięcznie za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy.

Osoby, które zdecydują się uiścić opłatę z góry na dłuższy okres mogą liczyć na pewne zniżki. Przykładowo – za opłacenie abonamentu RTV za 6 miesięcy z góry, miesięczna opłata będzie tańsza o 5 procent, a w przypadku 12 miesięcy – o 10 procent.

Czy abonament RTV w 2025 roku będzie zlikwidowany?

Ministerstwo Kultury prowadzi prace nad projektem ustawy. Zmiany w prawie miałyby obejmować zastąpienie abonamentu RTV dotacją budżetową w wysokości 0,09 procent PKB (obecnie to około 3,5 mld zł). Należy jednak zaznaczyć, że nic nie wskazuje na to, by owo rozwiązanie zostało przyjęte w 2025 roku.

Odwleczenie zmian w przepisach może być podyktowane zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Nowa ustawa miałaby trafić na biurko nowej głowy państwa. Wobec tego, przepisy związane ze zniesieniem opłaty RTV zaczęłyby obowiązywać dopiero od 2026 roku.

Od akrylu po sztuczną inteligencję – jak technologia kształtuje sztukęmateriały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas