Alan Turing pojawił się na banknocie o nominale 50 funtów brytyjskich

Na banknotach w naszym kraju znaleźć można jedynie wybitnych władców i raczej trudno sobie wyobrazić, by w najbliższym czasie miało się to zmienić, ale np. Brytyjczycy właśnie uhonorowali w ten sposób wybitnego naukowca.

Alan Turing pojawił się na banknocie o nominale 50 funtów brytyjskich
Alan Turing pojawił się na banknocie o nominale 50 funtów brytyjskichGeekweek - import

Nazwisko Turing możecie kojarzyć z procesorami graficznymi od Nvidii, które zwyczajowo nazywane są po zasłużonych matematykach, astronomach i tym podobnych, ale najwyraźniej nie jest to wystarczające wyróżnienie dla postaci Alana Turinga. Wybitnego brytyjskiego matematyka, kryptologa, twórcy maszyny Turinga i jednego z twórców informatyki, uważanego również za ojca sztucznej inteligencji (już w 1950 roku twierdził, że komputery zaczną w końcu same myśleć), który osiągnął dla swojego kraju wiele, ale jednocześnie został przez niego skrzywdzony do tego stopnia, że odebrał sobie życie.

Teraz zaś jego ojczyzna postanowiła nieco odpokutować swoje działania z lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to homoseksualny Alan Turing został skazany za bardzo nieprzyzwoite zachowanie (homoseksualizm był wtedy w Wielkiej Brytanii nielegalny) i wysłany na terapię hormonalną, która polegała na konsultacjach psychiatrycznych i chemicznej kastracji (do wyboru miał jeszcze pobyt w więzieniu) - naukowiec nie mógł sobie z tym poradzić, co dwa lata później doprowadziło go do samobójstwa przez zażycie cyjanku.

W 2009 roku brytyjski rząd przeprosił naukowca pośmiertnie, a teraz Bank Anglii zdecydował, że to właśnie on powinien trafić na nowy banknot o nominale 50 funtów. Na banknocie znajdzie się nie tylko podobizna naukowca, ale i jego praca - na szkicach możemy dostrzec choćby komputer i formuły Turinga, ale ostateczną formę poznamy na krótko przed wprowadzeniem pieniądza do obiegu w 2020 roku. Co warto podkreślić, jego kandydatura wygrała z 988 innymi postaciami, pośród których znaleźć można takie sławy, jak Stephen Hawking czy Rosalind Franklin.

Przypominamy, że Alan Turing jest znany przede wszystkim z projektowania maszyn i złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma podczas II wojny światowej (wprowadził poprawki do polskiej metody). Ma na swoim koncie również stworzenie podwalin pod współczesne komputery i sztuczną inteligencję, każda osoba związana z tą branżą kojarzy przecież test sprawdzający inteligencję komputerów i robotów, znany jako test Turinga.

Źródło: GeekWeek.pl/guru3d

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas