Ale rozmach! 62 tys. paneli i największy dach solarny na świecie

Dubaj kojarzy się głównie z przepychem i bogactwem, ale największe miasto w Zjednoczonych Emiratach Arabskich coraz mocniej stawia na zrównoważony rozwój i odnawialne źródła energii. Wystarczy tylko spojrzeć na plany budowy największego "dachu solarnego" na świecie.

Lotnisko Dubai International (DXB)
Lotnisko Dubai International (DXB)https://media.dubaiairports.ae/materiały prasowe

Linie Dubai Airports ogłosiły współpracę z Etihad Clean Energy Development Company, spółką zależną Dubai Electricity and Water Authority (DEWA), w ramach której wspólnie przygotują największy dach solarny na świecie, czyli instalację z paneli słonecznych na dachach lotnisk Dubai International (DXB) oraz Dubai World Central (DWC). To ogromne przedsięwzięcie obejmuje montaż aż 62 904 paneli słonecznych i ma być w pełni operacyjne do 2026 roku, kiedy to pozwoli na generowanie 60 346 MWh energii rocznie. 

Jest to część szerszej strategii Dubaju, mającej na celu zmniejszenie śladu węglowego i promowanie czystych źródeł energii w przemyśle lotniczym. Według agencji prasowej WAM, instalacja paneli słonecznych pozwoli na redukcję emisji CO2 o 23 tys. ton rocznie. To ekwiwalent usunięcia z dróg 5 tys. samochodów lub dostarczenia energii elektrycznej do 3 tys. domów przez rok. Energia słoneczna ma pokrywać 6,5 proc. zapotrzebowania energetycznego lotniska DXB oraz aż 20 proc. zapotrzebowania DWC.

Największy projekt paneli słonecznych na lotnisku

Jak podkreśla Saeed Mohammed Al Tayer, wiceprzewodniczący rady energetycznej Dubaju oraz dyrektor generalny DEWA, inicjatywa wspiera wprowadzenie bardziej ekologicznych, nowoczesnych i zrównoważonych operacji, kiedy miasto intensywnie pracuje nad osiągnięciem ambitnych celów w zakresie energii odnawialnej. 

Zgodnie z przyjętą strategią, Dubaj dąży do tego, aby do 2030 roku udział energii odnawialnej wynosił 25 proc., a do 2050 roku stanowiła ona 100 proc. energii. ten wynosi 100 proc. Paul Griffiths, CEO Dubai Airports, zaznaczył zaś, że lotniska powinny zostać liderami zmian, bo są jednymi z największych konsumentów energii, co stawia przed nimi ogromne wyzwania:

Dla nas nie chodzi tylko o instalację paneli słonecznych, to kwestia wprowadzenia zrównoważonego rozwoju do samego centrum naszych działań. Każdy kilowat wygenerowany z odnawialnych źródeł przybliża nas do zmniejszenia naszego śladu węglowego i zabezpieczenia przyszłości naszych operacji.

Współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju

Warto tu dodać, że projekt instalacji paneli słonecznych jest częścią większej inicjatywy o nazwie Shams Dubai, której celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię i promowanie odnawialnych źródeł energii.

Co więcej, opiera się na wcześniejszych sukcesach związanych z instalacją paneli słonecznych na Terminalu 2 oraz Concourse D lotniska DXB, gdzie energia słoneczna już przyczynia się do redukcji zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla. Teraz, wraz z nowym projektem, Dubaj wyznacza standardy dla innych lotnisk na świecie, pokazując, jak skutecznie połączyć nowoczesność z odpowiedzialnością ekologiczną.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Okulary przyszłości zastąpią smartfony? Adrian Kilar o nowince technicznejPolsatPolsat
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas