Alert RCB. Co to jest i czy można go wyłączyć?
Alerty RCB to wiadomości ostrzegawcze, które informują nas o możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej. Przesyłane są do wszystkich posiadaczy telefonów komórkowych w obrębie sieci, którzy znajdują się na obszarze objętym potencjalnym zagrożeniem. Kto wysyła alert RCB i czy można je wyłączyć?
Co to jest alert RCB?
Pełna nazwa alertu RCB to Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Na kilka lub kilkanaście godzin przed możliwością wystąpienia niebezpieczeństwa wysyłane są wiadomości ostrzegawcze. Alert RCB funkcjonuje na terenie Polski od 2018 roku i stanowi element Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Przesyłane wiadomości docierają do wszystkich telefonów w sieci, które są w pobliżu miejsca dotyczącego ogłoszenia o niebezpieczeństwie.
Czego dotyczy alert RCB?
- Skrajnie niskie lub wysokie temperatury
- Ulewne deszcze
- Wichury
- Burze
- Sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu
W dużym skrócie alert RCB dotyczy sytuacji, w których istnieje ryzyko wystąpienia zjawisk (np. pogodowych) mogących zagrażać życiu lub zdrowiu mieszkańców danego obszaru. Najmniejszy obszar, na jaki można wysłać alert RCB to powiat. Wiadomości są dystrybuowane przez operatorów komórkowych na zarejestrowane numery, a żadna instytucja (RCB czy organ państwowy) nie gromadzi w tym celu danych obywateli.
Alert RCB to krótka wiadomość SMS mieszcząca się w 160 znakach. Cechą tych informacji jest zwięzłe informowanie o rodzaju zjawiska lub zagrożenia, czasie i miejscu występowania, oraz wskazanych działaniach.
Skąd alert RCB ma mój numer?
Wiadomości alertu RCB są automatycznie wysyłane do telefonów zarejestrowanych w obrębie danej sieci i znajdujących się na zagrożonym obszarze. Dane i numery telefonów nie są w żaden sposób rejestrowane czy gromadzone przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ani inne podmioty czy instytucje.
Wiadomości SMS docierają do odbiorców dzięki współpracy z operatorami sieci komórkowych i za ich pośrednictwem. RCB i inne podmioty nie mają dostępu do danych np. lokalizacji osób, które otrzymają wiadomość alarmującą o zagrożeniu na danym obszarze kraju.
Co więcej, wiadomości rozpowszechniane w ramach alertu RCB nie naruszają ustawy o ochronie danych osobowych, gdyż są klasyfikowane jako działania w stanie wyższej konieczności.
Czy można wyłączyć alert RCB?
Komunikaty te mają zwiększyć bezpieczeństwo obywateli oraz zminimalizować skutki niebezpiecznych zjawisk. Z otrzymywania alertu RCB nie można zrezygnować.
Krótkie wiadomości ostrzegawcze będą docierały do wszystkich osób znajdujących się na terenie zagrożenia.
Są one wysyłane rzadko i wtedy, gdy mają wystąpić sytuacje zagrażające życiu lub zdrowiu - takie, jak np. nagłe wichury lub podobne, ekstremalne zjawiska pogodowe.