Android 14. Co nowego i kiedy będzie można pobrać system?

Nowy Android 14 jest już dostępny w wersji beta. Jeżeli czekacie na aktualizację swojego smartfona (lub macie możliwość przetestowania przedpremierowej wersji), to musicie koniecznie poznać, co nowego przygotowało dla was Google. Najnowszy system operacyjny Android 14 przyniesie bowiem kilka nowych funkcji i nie tylko. Czy świeża aktualizacja zapewni wam oczekiwane opcje?

Android 14. Co nowego?

Nowa duża aktualizacja Androida od Google jak zwykle dostarczy sporo zmian i nowości. Nie wszystkie będą jednak zauważalne i oczywiste dla przeciętnego użytkownika. Sporo nowinek dotyczy aspektów programistycznych, które docenią w pierwszej kolejności autorzy oprogramowania. Szersze grono użytkowników systemu będzie mieć z nimi do czynienia w postaci efektów prac na nowym systemie.

Nie oznacza to jednak, że nowy Android 14 nie przyniesie żadnych nowinek. Przygotowaliśmy dla was listę kilku rzeczy, które pojawią się w nowym systemie operacyjnym na smartfony. Jak zwykle warto wyczekiwać oficjalnej premiery - obecnie Android 14 dostępny jest jedynie w formie bety dla posiadaczy wybranych modeli telefonów.

Reklama

Android 14. Na jakie telefony wersja beta?

Aby zainstalować nowego Androida 14 w wersji beta, należy skorzystać z Android Studio, gdzie sprawdzimy działanie poszczególnych funkcji, lub zapisać się do beta-testów. Ta druga opcja dostępna jest jedynie dla posiadaczy następujących urządzeń:

  • Piksel 4a (5G) 
  • Pixel 5 i 5a 
  • Pixel 6 i 6 Pro 
  • Piksel 6a 
  • Pixel 7 i 7 Pro

Jakie nowości w Android 14?

Bardzo istotną i zauważalną zmianą w najnowszym Androidzie staną się z pewnością gesty, które pomogą zastąpić np. przycisk cofania. Deweloperzy chwalą się możliwością podejrzenia strony, do której się cofamy, czego nie było do tej pory. To jednak nie koniec usprawnień tej funckjonalności - spory nacisk położono na oprawę graficzną i animacje, dzięki czemu te będą zsynchronizowane z naszą tapetą na wyświetlaczu.

Sporo uwagi poświęcono stronie programistycznej - nowy Android ułatwi pracę deweloperów w niektórych aspektach, jak np. przy projektowaniu form udostępniania (kontakty itp.), czy animacji. Te ostatnie mają być przekształcane z większą łatwością. Istotną poprawą w Androidzie 14 mają być moduły językowe, dzięki czemu użytkownicy będą mogli z większą łatwością dostosowywać preferencje językowe w aplikacjach. O ile pozwolą na to programiści, oczywiście.

Bezpieczeństwo. Podstawa w Androidzie 14

Sporo uwagi przy tworzeniu najnowszej wersji systemu poświęcono kwestiom bezpieczeństwa. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły korzystać z dodatkowej formy zabezpieczenia przy np. wykonywaniu płatności czy podejmowaniu innych, istotnych akcji w swoim telefonie. Poprawiono też dostępność - Android 14 pozwoli np. na zastosowanie większej czcionki (200%).

Ciekawym wydaje się być zastosowanie lamp błyskowych do sygnalizowania powiadomień. Ta będzie mogła zaświecić (np. wspólnie z przednią diodom), gdy telefon będzie chciał poinformować o czymś użytkownika.

Czy warto aktualizować telefon do Androida 14?

Powiadomienia dotyczące aktualizacji mogą być uciążliwe - podobnie jak sam proces pobierania i instalowania systemu, gdy nie możemy wówczas korzystać ze swojego telefonu. Taki zabieg jest jednak bardzo ważny i nie powinniśmy go pod żadnym pozorem ignorować.

Chodzi w końcu o nasze bezpieczeństwo. Nowy Android to nowe i lepsze zabezpieczenia, dzięki czemu będziemy mogli bez problemów korzystać z wszelkich funkcji bez obaw, że dojdzie do kradzieży czy wycieku naszych danych.

Jak zaktualizować telefon z Androidem?

Jeżeli nie mamy pod ręką powiadomienia o dostępnej aktualizacji systemu, to możemy ją zainicjować samodzielnie. Wystarczy wejść w ustawienia naszego smartfona. Tam wybieramy opcję System.

Teraz wystarczy wybrać zakładkę Aktualizacja systemu. Wystarczy podążać z informacjami wyświetlanymi na ekranie, a smartfon pobierze odpowiednie pliki i zainstaluje je po resecie urządzenia, udostępniając nam tym samym najnowsze oprogramowanie.

Polecamy na Antyweb | Apple, Samsung i Xiaomi. Top 5 smartfonów wybieranych przez Polaków

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android | Google | Smartfon | aktualizacja oprogramowania | system
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy