Jaka jest różnica między Smart TV a Android TV i co jest lepszym wyborem?

Kiedyś w telewizorach mogliśmy znaleźć funkcję regulacji głośności i zmiany kanałów. Później doszły takie możliwości, jak wbudowane radia, czy nawet czytniki DVD. Teraz telewizory służą przede wszystkim do obsługi serwisów streamingowych. Najpopularniejsze marki korzystają z zewnętrznych rozwiązań. Jaki więc wybrać system operacyjny w TV?

Dostępne na rynku telewizory są wyposażone w różne systemy operacyjne. Klienci najczęściej wybierają pomiędzy modelami ze standardowym Smart TV lub Android TV. Na czym polegają różnice między tymi systemami i czy naprawdę, jak przekonują niektórzy producenci, warto kupić telewizor z Androidem?

Co wyróżnia Android TV?

Czym właściwie jest Android TV? Najprościej mówiąc, to oparcie oprogramowania telewizora na systemie Android. Jest to ten sam wspierany przez Google system, który wiele osób zna ze swoich laptopów, tabletów i telefonów komórkowych.

Reklama

Dzięki wprowadzeniu go również do telewizorów, możliwe staje się zsynchronizowanie telewizora z telefonem albo zainstalowanie na telewizorze aplikacji z Google Play. Zadaniem Android TV jest także ułatwienie użytkownikom korzystania z Internetu oraz różnych platform streamingowych takich jak np. Netflix czy Disney +.
Dodatkowym ułatwieniem dla niektórych użytkowników jest także możliwość wydawania komend głosowych (Android TV z Asystentem Głosowym). Nie trzeba wówczas niczego wpisywać na ekranie, a jedynie głosem sterować telewizorem! Korzystanie z tej opcji wymaga jednak posiadania pilota z mikrofonem.

Jako że Android TV jest oprogramowaniem stosowanym w niektórych telewizorach, można ogólnie powiedzieć, że Android TV to jeden z typów Smart TV. Zwykle jednak system operacyjny wspierany przez Google jest wymieniany oddzielnie. Dlaczego? 

Jaka jest różnica między Smart TV a Android TV?

Po pierwsze, wielu użytkowników podkreśla łatwość obsługi telewizorów wyposażonych w system Android. Korzystanie z licznych funkcji jest bardzo intuicyjne i o wiele prostsze niż praca z systemami operacyjnymi zainstalowanymi w innych telewizorach.

Po drugie, telewizory ze standardowym Smart TV, czyli wgranym przez producenta oprogramowaniem, pozwalają na korzystanie jedynie z programów, które zostały przewidziane przez danego producenta. W przypadku Android TV jest inaczej. Każdy użytkownik może dowolnie zainstalować dodatkowe programy - zależnie od tego, w jaki sposób zamierza wykorzystywać swój telewizor. Dla jednych będzie istotne uruchomienie na dużym ekranie telewizora gier znanych ze smartfona, a dla innych - łatwe i szybkie korzystanie z platform streamingowych.

Czy warto kupić telewizor z Androidem?

Wielu użytkowników Android TV jest bardzo zadowolonych z działania tego systemu. Jednak każdy, kto przed zakupem telewizora porównuje różne opinie i komentarze, natknie się w końcu również na te negatywne. Jak więc jest naprawdę? Czy warto kupić telewizor z Androidem? Intuicyjność systemu oraz możliwość korzystania z wielu dodatkowych aplikacji to niewątpliwe plusy Android TV. Jednak ten system nie jest pozbawiony wad.

Użytkownicy najczęściej narzekają na zły sposób działania Android TV albo pojawiające się problemy z aplikacjami, które uniemożliwiają korzystanie z nich. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że za te problemy nie zawsze należy winić Android TV. Telewizory różnią się przecież między sobą nie tylko systemem operacyjnym, ale również danymi technicznymi czy jakością zastosowanych części. W związku z tym na jednych modelach Android TV (tak jak i każde inne oprogramowanie) będzie działać lepiej, a na innych - zdecydowanie gorzej.

Jakie telewizory mają Android TV?

Wśród telewizorów wyposażonych w Android TV znajdują się zarówno wysokiej klasy odbiorniki o dużej rozdzielczości i przekątnej ekranu, jak i tańsze modele zbudowane na budżetowych podzespołach. Dzięki temu każdy użytkownik znajdzie telewizor na miarę swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Jakie telewizory mają Android TV?

W trakcie poszukiwań odbiornika warto skupić się na takich markach jak Panasonic, Philips, Sony oraz TCL. W Android TV wyposażone są także telewizory Manta, Sharp, Adriano, Xiaomi czy Toshiba. Warto przy tym pamiętać, że Android TV zmienia obecnie nazwę na Google TV. Wielu producentów w opisach swoich odbiorników posługuje się wciąż nazwą Android, z uwagi na jej powszechność. Jednak coraz częściej jest ona zastępowana właśnie nazwą Google TV - i to ta nazwa w niedalekiej przyszłości stanie się jedyną obowiązującą.

Na koniec istotna uwaga: system Android w telewizorach nie jest tak popularny, jak na smartfonach czy laptopach. Dlatego też nie wszyscy znani producenci telewizorów decydują się na zainstalowanie właśnie tego oprogramowania. Przykładowo nie występuje on w odbiornikach takich marek jak Samsung czy LG. Te firmy stworzyły własne oprogramowania: w przypadku Samsung jest to Tizen, a LG - WebOS.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Android TV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy