Bombardier stworzył najszybszy odrzutowiec pasażerski od czasu Concorde'a
Global 8000 to prywatny odrzutowiec pasażerski opracowany przez firmę Bombardier, który będzie najszybszym samolotem tego typu od czasu Concorde'a. Maszyna ma osiągać prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku. Bombardier wierzy, że jego nowy odrzutowiec zacznie latać jeszcze w drugiej połowie 2025 r.

Concorde to samolot pasażerski o napędzie turboodrzutowym, który kilkadziesiąt lat temu zmienił lotnictwo. Z czasem (w 2003 r.) ogłoszono wycofanie tych maszyn ze służby, co było spowodowane m.in. niższą liczbą pasażerów po katastrofie, do której doszło w 2000 r. Jednym z duchowych spadkobierców tego projektu jest Bombardier Global 8000.
Bombardier Global 8000 to najszybszy odrzutowiec pasażerski obecnych czasów
Concorde nie wrócił do służby, ale Kanadyjczycy z firmy Bombardier od kilku lat pracowali nad nieco podobnym samolotem. Jest nim odrzutowiec pasażerski Global 8000. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to maszyna trafi do służby jeszcze w drugiej połowie 2025 r.
Bombardier Global 8000 będzie najszybszym odrzutowcem pasażerskim w służbie, który ma osiągać prędkość 0,94 Ma (1152,5 km/h). To tylko nieco szybciej od maszyny Cessna Citation X+, która rozpędza się do 0,935 Ma.
Warto jednak dodać, że odrzutowiec Global 8000 jest w stanie pokonywać barierę dźwięku. Testy samolotu, które Bombardier przeprowadził w 2021 r., pozwoliły na osiągnięcie prędkości na poziomie 1,015 Ma. Jednak w trakcie realizowania komercyjnych lotów maszyna ma latać wolniej. Dla porównania Concorde był w stanie osiągać prędkość 2,04 Ma.
Bombardier Global 8000 - co to za samolot?
Bombardier Global 8000 to odrzutowiec pasażerski, który jest dosyć spory i może zabrać na pokładzie do 19 osób. Jest to bardzo luksusowa maszyna, co podkreśla jej wyposażenie w postaci sypialni czy łazienki. Samolot ma napęd oparty na dwóch silnikach GE Passport.
Global 8000 będzie mógł latać na wysokości przekraczającej 15 kilometrów, a zasięg to 14,8 tys. kilometrów. To oznacza, że bez lądowania będzie mógł polecieć z Londynu do Sydney czy z Las Vegas do Singapuru. Producent zdecydował się na układ skrzydeł Smooth Flĕx Wing połączony z najnowszą generacją sterowania w systemie fly-by-wire. Z danych udostępnionych jakiś czas temu wynika, że koszt jednej maszyny przekroczy 80 mln dolarów.
Warto dodać, że w służbie znajduje się obecnie ponad 5 tys. samolotów Bombardiera. Najszybszym z nich jest odrzutowiec Global 7500, który osiąga prędkość 0,925 Ma. Duchowego spadkobiercę Concorde'a budują także Chińczycy. Mowa o odrzutowcu C949, który ma latać z prędkością ponad 2 tys. km/h i przy okazji zapewni znaczną redukcję hałasu oraz o 50 proc. większy zasięg.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!