Ctrl+Shift+T. Ten skrót na klawiaturze wybawi cię z kłopotów
Skróty klawiaturowe to duża pomoc w codziennej pracy na komputerze. Oszczędzają czas i nerwy. Pozwalają cofnąć wykonane przypadkiem czynności, odzyskać usunięte z dokumentu tekstowego znaki albo szybko przenieść się do innego programu. Jednym z mniej znanych, ale bardzo przydatnych skrótów klawiszowych, jest Ctrl+Shift+T, który pozwoli szybko przywrócić zamkniętą kartę w przeglądarce.
Spis treści:
Najlepsze skróty klawiaturowe
Zdecydowanie najbardziej znaną i najczęściej stosowaną kombinację klawiszy stanowią skróty klawiaturowe Ctrl+C oraz Ctrl+V. Pierwszy służy do kopiowania zaznaczenia (tekstu, grafiki lub innej treści), a drugi - do wklejania skopiowanej treści w oznaczone miejsce.
Przydatny w tej sytuacji jest również skrót klawiaturowy Ctrl+A, dzięki któremu można jednym kliknięciem zaznaczyć wszystkie elementy w oknie.
Najlepszym skrótem klawiaturowym, który warto znać, jest Ctrl+Z. Służy do cofnięcia ostatniej operacji. W praktyce może posłużyć do szybkiego usunięcia fragmentu napisanego tekstu lub przywrócenia treści, jeśli niechcący usunęło się jej za dużo. Jest wybawieniem w sytuacji, gdy przez przypadek wykona się jakąś czynność, z której trzeba się natychmiast wycofać.
W codziennym użytku sprawdzi się również skrót klawiaturowy Alt+Tab. Można dzięki niemu szybko przenosić się między uruchomionymi aplikacjami. Niezbędna jest też kombinacja Alt+F4, która z kolei wyłącza wyświetlone okno.
Inne przydatne skróty klawiszowe to np.:
- Ctrl+N - uruchamia drugie, identyczne okno (jeśli otwarty jest np. kosz, otworzy się drugie okno kosz);
- Shift+Delete - na stałe usuwa dany plik (z pominięciem umieszczenia w koszu);
- Lewy Alt+kombinacja cyfr na klawiaturze numerycznej - wpisuje wybrany znak specjalny;
- Klawisz Windows+M - minimalizuje wszystkie otwarte okna;
- Klawisz Windows+dolna strzałka - minimalizuje zaznaczone okno;
- Klawisz Windows+górna strzałka - maksymalizuje zaznaczone okno;
- Klawisz Windows+lewa/prawa strzałka - przenosi zaznaczone okno w wyznaczoną część ekranu.
Cztery sposoby na zamknięte karty w przeglądarce internetowej
Przypadkowo zamknięta karta przeglądarki jest zmorą użytkowników internetu. Jedno złe kliknięcie może znacznie spowolnić pracę. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym przywrócenie zamkniętej karty w przeglądarce internetowej zajmie dosłownie chwilę.
1. Skrót klawiaturowy Ctrl+Shift+T
Najprostszym rozwiązaniem jest użycie kombinacji klawiszy Ctrl+Shift+T (lub Cmd+Shift+T na komputerach Apple). Przywróci ona ostatnio zamkniętą stronę w osobnej karcie. Z każdym kolejnym wciśnięciem klawiszy będą przywracane poprzednie strony, w kolejności ich zamknięcia.
Co warte odnotowania, ten skrót klawiaturowy może też przywrócić wszystkie przypadkowo zamknięte karty na raz. Aby tego dokonać, trzeba zamknąć okno przeglądarki, a potem uruchomić kolejne i wcisnąć Ctrl+Shift+T.
2. Historia przeglądarki internetowej
Każda przeglądarka zachowuje historię otwartych kart z kilku ostatnich miesięcy. Ta funkcjonalność jest drugim rozwiązaniem, które pozwala szybko przywrócić zamkniętą kartę.
Aby dostać się do historii przeglądania, należy użyć skrótu klawiaturowego Ctrl+H lub otworzyć menu oznaczone 3 poziomymi kreskami (tzw. hamburger), a następnie wybrać zakładkę "historia". Wtedy otworzy się okno z zamkniętymi kartami ułożonymi chronologicznie od najnowszych do najstarszych.
3. Historia kart w przeglądarce internetowej
Innym rozwiązaniem jest mało popularna funkcja wbudowana w przeglądarki. Mowa o wydzielonej historii kar przeglądarki. Można się do niej dostać, używając skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+A lub klikając znajdującą się w prawym górnym rogu (zaraz obok opcji minimalizowania okna) strzałkę skierowaną w dół. Otworzy się wtedy zakładka z ostatnio zamkniętymi kartami przeglądarki.
4. Pasek zadań
Ostatnią metodą na szybkie przywrócenie kart w przeglądarce jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę danej przeglądarki znajdującą się na pasku zadań. Na ekranie ukaże się wtedy krótka lista z kilkoma ostatnio zamkniętymi stronami internetowymi.