Czarnobyl za 5 lat może być wolny od silnego promieniowania

Powstała innowacyjna technologia, która pozwoli znacząco oczyścić powietrze w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia z promieniotwórczych substancji. Może się to stać w zaledwie 5 lat, a nie wcześniej zakładanych 24 tysięcy lat.

Powstała innowacyjna technologia, która pozwoli znacząco oczyścić powietrze w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia z promieniotwórczych substancji. Może się to stać w zaledwie 5 lat, a nie wcześniej zakładanych 24 tysięcy lat.
Czarnobyl może być wolny od promieniowania /123RF/PICSEL

Chociaż w najbliższym czasie nie zdołamy całkowicie usunąć problemu promieniowania z obszaru Czarnobyla, bo ludzkość nie dysponuje taką technologią, to jednak pojawiło się światełko w tunelu, dzięki któremu będziemy mogli znacząco obniżyć poziom promieniowania. To będzie wielkie wydarzenie dla całego świata.

Wszystko to za sprawą szwajcarskiej firmy Exlterra Inc. Nawiązała ona współpracę z SSE Ecocentre, ukraińskim państwowym przedsiębiorstwem monitorującym poziom promieniowania w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia. Szwajcarzy opracowali innowacyjną technologię, która pozwala pozbyć się substancji promieniotwórczych, zarówno z powietrza, jak i gleby.

Reklama

Okazuje się, że w przypadku okolic Czarnobyla, w zaledwie 5 lat będzie można obniżyć promieniowanie w powietrzu o 47 procent, a z gleby o aż 37 procent. To byłoby historyczne wydarzenie dla Ukrainy. Warto tutaj mocno podkreślić, że w naturalny sposób ta część Ukrainy, i graniczące obszary Białorusi, będą wolne od promieniowania dopiero za ok. 24 tysiące lat. Pierwsze eksperymenty wykonane w okolicach Prypeci na obszarze ponad 2 akrów pokazały, że jak najbardziej jest to możliwe.

Przedstawiciele firmy Exlterra chwalą się, że opracowana przez nich technologia NSPS bazuje na cząstkach zwanych pozytonami, które w pełni bezpieczny sposób rozbijają promieniotwórcze izotopy w powietrzu czy glebie. Zderzenie pozytonów z radioaktywnym izotopem kończy się ich anihilacją, czyli unicestwieniem obu cząstek. Proces jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i środowiska naturalnego.

Władze Ukrainy są pełne nadziei na skuteczność tej technologii. Jeśli kolejne eksperymenty, tym razem zakrojone na o wiele większą skalę, przebiegną po myśli pomysłodawców, to już za 5-6 lat okolice Czarnobyla mogą stać się wolne od silnego promieniowania. W końcu będzie można na poważnie myśleć o budowie tam nowego miasta, które ma być wzorem do naśladowania dla całego świata. Projekty zakładają bowiem zasilenie nowej Prypeci za pomocą energii pozyskiwanej tylko ze źródeł odnawialnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Czarnobyl | czarnobylska strefa wykluczenia | technologia | Prypeć
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy