Czy nowy telefon trzeba rozładować? To mit sprzed lat

Czy baterię w nowym telefonie trzeba rozładować do zera? Kiedyś była to standardowa praktyka, ale jak sytuacja wygląda dzisiaj? Okazuje się, że wiele osób popełnia duży błąd po zakupie nowego smartfona.

Nowy telefon i jego bateria

Już lata temu pojawił się pogląd, jakoby nową baterię telefonu trzeba było od razu rozładować. Wszyscy robiliśmy podobnie - po zakupie urządzenia uruchamialiśmy je, a następnie wykorzystywaliśmy pełnię jego możliwości. Wszystko po to, aby akumulator jak najszybciej zszedł do 0%. Później podłączaliśmy go do ładowarki i czekaliśmy, aż ogniwo będzie pełne w 100%.

Niektórzy powtarzali tę czynność, np. trzykrotnie rozładowując baterię do zera i ładując ją na całego. Ba, nawet dziś część osób robi to po zakupie nowego smartfona. Niestety, jest to duży błąd, który może bardzo negatywnie wpłynąć na żywotność naszej baterii.

Reklama

Czy nowy telefon trzeba rozładować do zera?

Obecnie w telefonach są akumulatory litowo-jonowe. Nie trzeba ich rozładowywać do zera - co więcej, wręcz nie powinniśmy tego robić. Współczesne baterie i akumulatory źle znoszą skrajne wartości, dlatego całkowite pozbawienie go energii źle wpłynie na jego pojemność. To samo tyczy się maksymalnego ładowania. Zdecydowanie lepiej jest ładować telefon krótko, ale często - np. do poziomu 80%. Przy pomocy krótkich serii ładowania akumulator zawsze będzie optymalnie wypełniony i nie zabraknie mu pojemności w przyszłości.

Dlaczego w takim razie kiedyś trzeba było rozładować telefon do zera? Wynikało to z wykorzystywania innego rodzaju akumulatorów. Baterie kadmowe faktycznie należało kilka razy "wyczyścić" i wypełnić, aby skutecznie trzymały energię w przyszłości. Te czasy jednak minęły, a dzisiejsza technologia nie wymaga takich działań.

Jak ładować telefon?

Nowoczesne baterie są bardziej zaawansowane od starszych wariantów, ale nadal musimy o nie odpowiednio dbać. Jak odpowiednio ładować smartfon? Poniżej znajdziecie kilka kluczowych porad:

  • Korzystaj z oryginalnych ładowarek lub zamienników dobrej jakości
  • Nie wyczerpuj baterii telefonu poniżej 20%
  • Nie ładuj telefonu zostawiając go na pościeli, kocu czy pod poduszką
  • Nie korzystaj z telefonu w czasie ładowania
  • W miarę możliwości unikaj publicznych portów USB do ładowania

W zamian za odpowiednią eksploatację bateria odwdzięczy się długim czasem pracy i utrzymaniem oryginalnej wydajności przez dłuższy czas.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Smartfon | bateria | ładowanie telefonu | USB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy