"Deszcz śmierci" spadnie na Rosjan. Nowa broń z USA w Ukrainie

Amerykanie zapowiedzieli, że Ukraina nie tylko otrzyma dodatkowe 18 wyrzutni HIMARS, ale również na froncie właśnie pojawiły się nowe rakiety GMLRS, które zapewnią "deszcz śmierci" rosyjskiej piechocie.

Amerykanie zapowiedzieli, że Ukraina nie tylko otrzyma dodatkowe 18 wyrzutni HIMARS, ale również na froncie właśnie pojawiły się nowe rakiety GMLRS, które zapewnią "deszcz śmierci" rosyjskiej piechocie.
Nowa broń z USA w Ukrainie, to rakiety M30A1 z głowicą Alternative Warhead /123RF/PICSEL

Stany Zjednoczone ogłosiły kolejną transzę wsparcia militarnego dla Ukrainy. Wśród nowej broni znalazły się nowe rakiety do siejących zniszczenie u rosyjskiego agresora, amerykańskich wyrzutni HIMARS. Przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy zapowiedzieli, że nowa broń pozwoli jeszcze szybciej i sprawniej odzyskiwać okupowane terytoria.

Dotychczas ukraińska armia dysponowała pociskami GMLRS M31A1/M31A2 z 90-kilogramową głowicą typu unitary. Jest to standardowa głowica odłamkowo-burząca, która pozwala na punktowe uderzenia w cele w odległości do 85 kilometrów. Ukraińska armia wykorzystywała je do likwidacji rosyjskich dużych składów amunicji w obwodzie charkowskim i chersońskim.

Reklama

Nowe rakiety do zestawów HIMARS uderzą w piechotę

Teraz do gry wejdą nowe rakiety o znacznie większych możliwościach. Mowa tutaj o rakietach M30A1 z głowicą Alternative Warhead. Pozwalają one na obszarowe rażenie celów, podobnie jak ma to miejsce w przypadku amunicji kasetowej, jednak są one pozbawione ich wad, czyli dużej ilości niewybuchów, które mogą stanowić zagrożenie zarówno dla cywili, jak i żołnierzy.

Rakiety M30A1 do wyrzutni HIMARS posiadają głowicę zawierającą ładunek 180 tysięcy stalowo-wolframowych kulek. Głowica wybucha tuż nad wybranym celem, w tym przypadku oddziałami piechoty czy lekkimi pojazdami, i je skutecznie neutralizuje. Teren rażenia jest później wolny od niewybuchów i bezpieczny dla ukraińskich żołnierzy wyzwolicieli.

Kolejna gigantyczna pomoc militarna USA dla Ukrainy

To idealna broń do poradzenia sobie z dużą ilością oddziałów rosyjskiej armii. W kolejnych miesiącach na froncie mają pojawić się setki tysięcy nowych żołnierzy, którzy trafią tam w ramach wielkiej mobilizacji. Niestety, Siły Zbrojne Ukrainy nie ujawniły, ile otrzymały sztuk nowych rakiet GMLRS M30A1 do wyrzutni HIMARS.

Dotychczas Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie 16 wyrzutni HIMARS, zaś Niemcy i Wielka Brytania razem 11 gąsienicowych wersji tego systemu M270 MLRS. HIMARS to system artylerii rakietowej wysokiej mobilności. Niebawem do Ukrainy dotrze kolejne 18 zestawów HIMARS z kolejnego pakietu pomocy o wartości 1,1 miliarda dolarów. Oprócz tego, Joe Biden ogłosił, że wesprze władze naszego wschodniego sąsiada pomocą w wysokości 12,3 miliarda dolarów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HIMARS | technologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy