HIMARS
Czwartek, 2 listopada 2023 (14:14)
Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (12:43)
HIMARS, czyli High Mobility Artillery Rocket System, to zaawansowany, mobilny system rakietowy produkowany przez Lockheed Martin. Został zaprojektowany do szybkiego przenoszenia, wyrzucania i ponownego załadowywania, co zapewnia wysoką mobilność na polu bitwy. System HIMARS może wystrzeliwać zarówno rakiety kierowane precyzyjnie, jak i pociski artyleryjskie, co czyni go skutecznym narzędziem wsparcia ogniowego na różnorodnych obszarach działań bojowych.
HIMARS - najważniejsze informacje
-
Marka:
-
Rodzaj/Typ:
sprzęt wojskowy
-
Rok uruchomienia produkcji:
2003
HIMARS M142. Co to za sprzęt?
HIMARS M142 (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej o wysokiej mobilności. Składa się on z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet zamontowanej na podwoziu ciężarówki Oshkosh M1140 w układzie 6x6. Opancerzony samochód ma długość 7 m oraz szerokość 2,4 m. Cały zestaw waży 16 250 kg i osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 95 km/h. HIMARS M142 może być transportowany na pokładzie samolotu C-130 Hercules.
Wyrzutnia może używać standardowych niekierowanych pocisków MLRS
o kalibrze 227 cm oraz amunicji kierowanej systemem GMLRS o zasięgu od 15 do 70 km. Dodatkowo jest przystosowana do obsługi rodziny pocisków kierowanych MGM-140 ATACMS. Mają one zasięg od 25 do nawet 300 km w zależności od konkretnej wersji rakiety. HIMARS M142 może również obsługiwać pociski rakietowe z subamunicją kasetową.
Wyrzutnie były używane przez siły Stanów Zjednoczonych na wielu frontach. Stosowano je do obrony amerykańskich sił zbrojnych m.in. w Afganistanie oraz Iraku.
System HIMARS M142 wykorzystuje kilkanaście rodzajów głowic bojowych oraz rakiet. Są one naprowadzane na cel za pomocą GPS. Jednocześnie wyrzutnia może obsługiwać tylko pociski takiego samego rodzaju i nie można ich mieszać. W zasobniku mieści się maksymalnie sześć rakiet.
Polska zdecydowała się na wyrzutnie HIMARS w ramach programu nowoczesnej artylerii rakietowej. W pierwszej połowie 2023 roku trafiło do nas 5 pierwszych HIMARS-ów.
Ciekawostki o HIMARS M142
- Wyrzutnia rakiet HIMARS M142 została opracowana przez firmę Lockheed Martin pod koniec lat 90. dla armii Stanów Zjednoczonych. Miała ona zastąpić wysłużony system M270 MLRS. Pierwsze prace ruszyły w 1996 r. w ramach programu Rapid Force Projection Initiative (RFPI).
- HIMARS M142 różnił się od poprzedniego systemu obrony głównie niższą masą oraz możliwością szybszego rozmieszczenia na strategicznych pozycjach bojowych. Jest to pojazd kołowy, a nie, tak jak poprzednik, wyposażony w gąsienice.
- Prototyp HIMARS M142 powstał w 1999 r. Został on oznaczony symbolem XM142. Pierwsze testy ogniowe zaczęto w 2000 r., podczas których wystrzelono 18 rakiet ER-MLRS. Zakończyły się one w 2022 r. a produkcja wyrzutni rozpoczęła się w 2003 r. i trwa do dziś.
- Załoga wyrzutni składa się z trzech osób: kierowcy, dowódcy oraz operatora uzbrojenia. Kabina zapewnia ochronę przed bronią ręczną, a także odłamkami pocisków artyleryjskich.
- Ciężarówka Oshkosh jest napędzana sześciolitrowym silnikiem Diesla o mocy 290 KM. Z pełnym bakiem paliwa może pokonać dystans 480 km.
- Podczas transportu wyrzutni HIMARS M142 może być ona połączona z systemem GPS oraz modułem maszyny. Dzięki temu jest gotowa do użycia zaraz po wyładowaniu z samolotu. Załoga nie musi więc tracić czasu na samodzielne ustalanie pozycji.
- Wyrzutnie HIMARS M142 obecnie są wykorzystywane na terytorium Ukrainy m.in. do niszczenia rosyjskich baz zaopatrzeniowych.
- Najpopularniejsze rakiety stosowane w HIMARS M142 to głowice M30A2. Pociski te po wybuchu rozrzucają z dużą mocą odłamki, które są w stanie przebić pancerze. Drugie w kolejności są pociski M31A2.
- Na początku 2022 r. Lockheed Martin produkował 48 wyrzutni rocznie. Po wybuchu wojny w Ukrainie zwiększono wydajność do 60.
Temat HIMARS znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat HIMARS
HIMARS - Wiadomości
-
Nasi sąsiedzi długo na nie czekali. Rosjanie będą bezsilni
Środa, 18 grudnia (22:16)Siły Zbrojne Ukrainy otrzymały nową dostawę wabików systemów HIMARS i M1097 Avenger, dzięki którym będzie można o wiele lepiej chronić prawdziwe systemy warte grube miliony dolarów. -
Takiego sprzętu Polska nie miała. Specjalistyczne HIMARS-y dotarły
Piątek, 22 listopada (17:48)Dziś (22.11) do Polski dotarły ostatnie wyrzutnie rakietowe HIMARS zamówione w 2019 roku. Te nowoczesne uzbrojenie ma zwiększyć potencjał artylerii polskich sił lądowych. Ostatnie... -
Izrael zniszczył systemy obrony. Iran już nie chce S-300 i S-400 od Rosji
Wtorek, 19 listopada (20:07)Ostatni odwetowy atak Izraela na Iran zakończył się zniszczeniem praktycznie wszystkich zainstalowanych tam rosyjskich systemów obrony powietrznej S-300. Iran stał się całkowicie... -
Pociski ATACMS mogą atakować w głąb Rosji. Czy to przełom na froncie?
Poniedziałek, 18 listopada (13:04)Administracja prezydenta Joe Bidena po raz pierwszy zezwoliła Ukrainie na użycie pocisków ATACMS do ataków na terytorium w głąb Rosji. To broń, która służy do precyzyjnego niszczenia... -
Atak na rosyjski poligon. Setki żołnierzy w "deszczu śmierci"
Środa, 28 sierpnia (19:40)Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły jeden z najbardziej spektakularnych historii i jednocześnie tragicznych ataków na rosyjskie centrum szkoleniowe. "Deszcz śmierci" spadł na setki... -
Spektakularna skuteczność systemu HIMARS. Rosjanie w szoku
Środa, 21 sierpnia (06:00)Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły trzy mosty na rzece Sejm leżące bezpośrednio na terytorium Rosji w obwodzie kurskim. Zdjęcia ukazują, jak spektakularne możliwości mają systemy HIMARS.... -
Amerykański HIMARS zniszczył całą kolumnę rosyjskich pojazdów
Piątek, 9 sierpnia (21:12)Ukraińska ofensywa na terenie rosyjskiego obwodu kurskiego trwa w najlepsze. Wojska napotykają mały opór ze strony rosyjskiej armii, za pomocą sprzętu z krajów NATO szybko i skutecznie... -
Polska chce współtworzyć pocisk, który sięgnie Moskwy
Piątek, 12 lipca (17:30)Ministrowie obrony Polski, Włoch, Francji i Niemiec podpisali list intencyjny w sprawie rozwoju zdolności do precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. Mowa tu więc o opracowaniu pocisków,...
HIMARS - Wideo
-
Rumuni dostali wyrzutnie HIMARS. Nagranie z testów rakiet
Środa, 13 lipca 2022 (11:14)Rumuńskie Ministerstwo Obrony opublikowało nagranie z testów wyrzutni rakiet HIMARS. Szkolenie rumuńskich artylerzystów odbyło się w czerwcu 2022 roku na poligonie niedaleko portu Midia...