Rosjanie nie spodziewają się uderzenia. HIMARS w natarciu

Siły Zbrojne Ukrainy dokonują udanych ataków na rosyjskie pozycje m.in. grupę obsługi dronów. W najnowszych nagraniach widać precyzyjne uderzenia.

Ukraińcy wykorzystują wyrzutnie HIMARS do precyzyjnego uderzenia
Ukraińcy wykorzystują wyrzutnie HIMARS do precyzyjnego uderzeniaJAM STA ROSA / AFPAFP
Ukraińcy wykorzystują wyrzutnie HIMARS do precyzyjnego uderzeniaJAM STA ROSA / AFPAFP

Ukraińcy przeprowadzili celne uderzenie na rosyjską grupę, która odpowiadała za start i lądowanie dronów rekonesansu. Rosjanie regularnie starają się po cichu rozpoczynać misje dronów jak najbliżej ukraińskich pozycji. Takie grupki są więc priorytetowym celem.

Ukraińscy żołnierze 15. Rozpoznawczej Brygady Artylerii znaleźli grupę obok wsi Wawrariwka w obwodzie Ługańskim ok. 25 kilometrów od frontu. Według podejrzeń, Ukraińcy podczas ataku mieli użyć pocisku wystrzelonego z wyrzutni HIMARS.

Atak zakończył się rozbiciem grupy i zniszczeniem sprzętu, w tym dronów ZALA. To jedne z najpopularniejszych maszyn rekonesansu w rosyjskim arsenale. Gdy znajdą się nad ukraińskimi pozycjami, są w stanie naprowadzić celny ostrzał, niszczący ważny sprzęt np. myśliwce.

Wojna dronowa

Akcja Ukraińców przebiegła niezwykle sukcesywnie. Pokazuje, jak ważne na froncie za naszą granicą są drony rekonesansu, które wykryją i namierzą cel. Szczególnie za liniami frontu. Ukraińcy i Rosjanie regularnie ścierają się pod kątem wykorzystania dronów rekonesansu.

Wcześniej widoczną przewagę miała armia rosyjska, która dotąd potrafi zapuścić swoje drony dziesiątki kilometrów nad ukraińskimi pozycjami. W pewnym momencie rosyjskie drony prawie bezkarnie latały nad ukraińskimi pozycjami. Niemniej Ukraińcy w ostatnim czasie sami zaczęli daleko penetrować rosyjskie pozycje, omijając dronami rosyjską obronę przeciwlotniczą. Dzięki temu mogli m.in. porazić jeden z rosyjskich radarów aż 70 km od linii frontu.

HIMARS atakuje Rosjan

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to samobieżne systemy artylerii rakietowej, cechujące się wysoką mobilnością. Ukraińcy zwłaszcza w pierwszych miesiącach po ich otrzymaniu wykorzystywali je jako platformy do szybkiego ataku, gdzie dzięki swojej mobilności mogły zostać rozmieszczone w punkcie wystrzelenia rakiet i szybko wycofane przed ogniem kontrartylerii. Ukraińcy od początku wystrzeliwują z systemów HIMARS pociski M30/M31 GMLRS. Mogą precyzyjnie uderzać nawet na odległość 70 kilometrów, pozwalając na atakowanie kluczowych punktów logistycznych. Ukraińcy do wyrzutni mają także pociski balistyczne ATACMS.

Parametry taktyczno-techniczne systemu artylerii rakietowej M142 HIMARS:

  • Załoga: 3 osoby   
  • Długość: 7 m  
  • Szerokość: 2,4 m   
  • Wysokość: 3,2 m   
  • Masa bojowa: 16200 kg   
  • Liczba przenoszonych rakiet: 6 rakiet kalibru 227 mm   
  • Napęd: silnik diesla Caterpillar C7 o mocy 300 KM   
  • Prędkość maksymalna: 85 km/h   
  • Zasięg jazdy: 480 km
Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas