ATACMS
Czwartek, 2 listopada 2023 (13:04)
Aktualizacja Poniedziałek, 13 listopada 2023 (13:26)
ATACMS (Army Tactical Missile System) to amerykański system rakiet balistycznych krótkiego zasięgu używany przez armię Stanów Zjednoczonych. Jest przeznaczony do precyzyjnych uderzeń na odległe, wartościowe cele, takie jak instalacje wroga, lotniska i centra dowodzenia. System rozwinięty w latach 80-tych po raz pierwszy został użyty podczas wojny w Zatoce Perskiej. ATACMS może być wystrzeliwany z wyrzutni rakietowych takich jak M270 i M142 HIMARS.
ATACMS - najważniejsze informacje
-
Marka:
-
Rodzaj/Typ:
sprzęt wojskowy
-
Rok uruchomienia produkcji:
1989
Co to jest ATACMS?
ATACMS (Army Tactical Missile System) to taktyczny pocisk balistyczny o zasięgu do 300 km. Ta rakieta typu ziemia-powietrze może być wykorzystywana w wyrzutniach HIMARS M142 oraz M270 MLRS.
Pocisk ATACMS ma prawie 4 m wysokości oraz 0,61 m średnicy.
System ATACMS opracowano, aby zastąpić przestarzały system balistyczny krótkiego zasięgu MGM-52 Lance, który służył wsparciu taktycznemu wojsk lądowych.
Powstało kilka wariantów pocisków ATACMS. M39 BLOCK I produkowany był w latach 1990-1997 i miał zasięg od 25 do 165 km. Łącznie powstało 1650 sztuk tej rakiety. Została ona zastąpiona M39A1 BLOCK IA. Ten wariant był wyposażony w GPS, który zwiększył zasięg do 300 km. Był produkowany od 1997 do 2003 r (610 sztuk). W latach 2001-2004 wytwarzano pocisk ATACMS Quick Reaction Unitary M48 z naprowadzaniem wspomaganym GPS. Jego zasięg wynosił od 70 do 300 km. Łącznie wyprodukowano 176 sztuk tego pocisku. Kolejna wersja, czyli pocisk M57 (2004-2013) miał taki sam zasięg, jak poprzednik, ale wyróżniał się lepszą dokładnością wynoszącą 9 m.
Od 2017 r. trwa produkcja pocisku ATACMS Modification M57E1. Jest on wyposażony w czujnik zbliżeniowy detonacji w powietrzu. Zakończenie produkcji planowane jest na 2024 r., gdy zostanie on zastąpiony rakietą Precision Strike Missile PrSM, która będzie stanowiła bardzo ważną część arsenału sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Ciekawostki o ATACMS
- Pierwsze prace nad ATACMS rozpoczęło się w 1980 r. System otrzymał oznaczenie MGM-140, a pierwszy testowy start miał miejsce w 1988 r. Do oficjalnej służby pociski weszły w 1991 r.
- Rakiety ATACMS dzięki swojej precyzji są wykorzystywane głównie do niszczenia strategicznych celów, takich jak baterie obrony przeciwlotniczej, centra dowodzenia i zaopatrzenia, a także lotniska oraz składy amunicji.
- Pociski ATACMS swój chrzest bojowy na polu bitwy miały podczas operacji Pustynna Burza w Zatoce Perskiej. Wystrzelono wtedy 32 pociski z wyrzutni M270 MLRS. Łącznie w trakcie wojny w Iraku użyto ponad 450 rakiet.
- Projektantem rakiet ATACMS jest firma Ling-Temco-Vought. Wygrała ona konkurs na najlepszą koncepcję taktycznego pocisku balistycznego.
- Od 2007 r. pociski ATACMS są produkowane w ramach programu Service Life Extension Program. Zakłada on odnowę lub wymianę układu napędowego oraz nawigacyjnego, zastąpienie głowicy amunicji kasetowej jednostkową głowicą odłamkową oraz dodanie opcji zapalnika zbliżeniowego.
- Pocisk Precision Strike Missile PrSM, który ma zastąpić ATACMS ma wykorzystywać zaawansowany napęd, który pozwoli mu pokonać dystans 500 km. Dzięki temu, że będzie on mniejszy, wyrzutnie M142 HIMARS oraz M270 MLRS będą w stanie pomieścić więcej rakiet niż dotychczas.
- Rakiety ATACMS znajdują się na wyposażeniu wielu armii na świecie. W Polsce w 2022 r. zostało dostarczonych 30 zamówionych rakiet. W 2023 r. polski rząd zakupił kolejne 45 sztuk pocisków.
- Operatorami pocisków ATACMS miała być także Finlandia oraz Holandia. Pierwszy kraj zaniechał podpisania kontraktu ze względu na wysoką cenę. Holandia zrezygnowała z rakiet ATACMS na rzecz artylerii rakietowej PULS wyprodukowanej przez izraelską firmę Elbit.
- W 2023 roku pociski ATACMS zostały udostępnione armii ukraińskiej. Pierwszy raz na froncie w Ukrainie zostały użyte 17 października.
Temat ATACMS znajdziesz również w serwisie:
Więcej na temat ATACMS
ATACMS - Wiadomości
-
Tajemnicza broń dla Rosji od Iranu. 2025 rok będzie koszmarem
Piątek, 3 stycznia (19:34)Eksperci militarni informują, że w irańskim porcie Bandar-e-Anzali nad Morzem Kaspijskim pojawiły się zestawy najnowszych systemów obrony powietrznej. To prezent od Teheranu dla Moskwy.... -
Zmasowany atak Ukrainy na Rosję. Użyto potężnej broni
Środa, 1 stycznia (13:11)Siły Zbrojne Ukrainy przeprowadziły największy w historii atak rakietowy na terytorium Rosji. Wróg poniósł ogromne straty, które odbiją się negatywnie na prowadzeniu działań wojennych. -
Ukraińcy zajrzeli do Oresznika. Rosja oszukała świat
Poniedziałek, 23 grudnia 2024 (19:20)Ukraińscy eksperci przyjrzeli się bliżej szczątkom potężnej rakiety Oresznik, którą Władimir Putin straszy kraje NATO. Okazuje się, że wcale nie jest to najnowocześniejsza rosyjska broń i... -
Pentagon: Rosja użyje Oriesznika w "nadchodzących dniach"
Czwartek, 12 grudnia 2024 (14:24)Amerykański departament obrony ostrzega, że w najbliższych dniach Rosja może ponownie użyć rakiet Oriesznik – najnowszej broni, która ma sterroryzować Ukrainę i Zachód. Po raz pierwszy... -
Rosjanie w panice zabrali wszystkie bombowce. Sukces Ukrainy
Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (21:22)Rosyjskie wojsko przeniosło znaczną część swojej floty powietrznej, na czele z bombowcami, do bazy znacząco oddalonej od granic Ukrainy. To efekt użycia przez Ukraińców pocisków dalekiego... -
Zełenski pokazał nową broń. "Piekło” spadnie na Rosjan
Poniedziałek, 9 grudnia 2024 (18:30)Ukraiński koncern Ukroboronprom skonstruował nową broń, jaką jest "dron-rakieta” nazwana "Piekło”. Wystrzelony z centrum Charkowa może dolecieć do Moskwy. W jego prezentacji uczestniczył... -
Korea Południowa ma potężną armię. Tym może się bronić Seul
Wtorek, 3 grudnia 2024 (16:51)Yoon Suk Yeol, prezydent Korei Południowej, zupełnie niespodziewanie ogłosił stan wojenny, posądzając polityków opozycji o "działania antypaństwowe" i współpracę z reżimem Kim Dzong Una z... -
Przechwycili elementy pocisku Oriesznik. Rosjanie wściekli
Piątek, 22 listopada 2024 (22:20)Rosja zdradziła, że zaatakowała Ukrainę najnowszym pociskiem balistycznym, nazwanym Oriesznik. Ta wiadomość zaskoczyła świat, wskazując, że Rosja w tajemnicy mogła opracowywać nową broń,...