HIMARS

Czwartek, 2 listopada 2023 (14:14) Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (12:43)
HIMARS, czyli High Mobility Artillery Rocket System, to zaawansowany, mobilny system rakietowy produkowany przez Lockheed Martin. Został zaprojektowany do szybkiego przenoszenia, wyrzucania i ponownego załadowywania, co zapewnia wysoką mobilność na polu bitwy. System HIMARS może wystrzeliwać zarówno rakiety kierowane precyzyjnie, jak i pociski artyleryjskie, co czyni go skutecznym narzędziem wsparcia ogniowego na różnorodnych obszarach działań bojowych.
HIMARS - najważniejsze informacje
HIMARS to jedne z najskuteczniejszych systemów rakietowych. /AFP

HIMARS - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  sprzęt wojskowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2003

HIMARS M142. Co to za sprzęt? 

HIMARS M142 (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej o wysokiej mobilności. Składa się on z wieloprowadnicowej wyrzutni rakiet zamontowanej na podwoziu ciężarówki Oshkosh M1140 w układzie 6x6. Opancerzony samochód ma długość 7 m oraz szerokość 2,4 m. Cały zestaw waży 16 250 kg i osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 95 km/h. HIMARS M142 może być transportowany na pokładzie samolotu C-130 Hercules.

Wyrzutnia może używać standardowych niekierowanych pocisków MLRS 
o kalibrze 227 cm oraz amunicji kierowanej systemem GMLRS o zasięgu od 15 do 70 km. Dodatkowo jest przystosowana do obsługi rodziny pocisków kierowanych MGM-140 ATACMS. Mają one zasięg od 25 do nawet 300 km w zależności od konkretnej wersji rakiety. HIMARS M142 może również obsługiwać pociski rakietowe z subamunicją kasetową. 
Wyrzutnie były używane przez siły Stanów Zjednoczonych na wielu frontach. Stosowano je do obrony amerykańskich sił zbrojnych m.in. w Afganistanie oraz Iraku. 

System HIMARS M142 wykorzystuje kilkanaście rodzajów głowic bojowych oraz rakiet. Są one naprowadzane na cel za pomocą GPS. Jednocześnie wyrzutnia może obsługiwać tylko pociski takiego samego rodzaju i nie można ich mieszać. W zasobniku mieści się maksymalnie sześć rakiet. 

Polska zdecydowała się na wyrzutnie HIMARS w ramach programu nowoczesnej artylerii rakietowej. W pierwszej połowie 2023 roku trafiło do nas 5 pierwszych HIMARS-ów.

Ciekawostki o HIMARS M142

 • Wyrzutnia rakiet HIMARS M142 została opracowana przez firmę Lockheed Martin pod koniec lat 90. dla armii Stanów Zjednoczonych. Miała ona zastąpić wysłużony system M270 MLRS. Pierwsze prace ruszyły w 1996 r. w ramach programu Rapid Force Projection Initiative (RFPI).

 • HIMARS M142 różnił się od poprzedniego systemu obrony głównie niższą masą oraz możliwością szybszego rozmieszczenia na strategicznych pozycjach bojowych. Jest to pojazd kołowy, a nie, tak jak poprzednik, wyposażony w gąsienice. 

 • Prototyp HIMARS M142 powstał w 1999 r. Został on oznaczony symbolem XM142. Pierwsze testy ogniowe zaczęto w 2000 r., podczas których wystrzelono 18 rakiet ER-MLRS. Zakończyły się one w 2022 r. a produkcja wyrzutni rozpoczęła się w 2003 r. i trwa do dziś.

 • Załoga wyrzutni składa się z trzech osób: kierowcy, dowódcy oraz operatora uzbrojenia. Kabina zapewnia ochronę przed bronią ręczną, a także odłamkami pocisków artyleryjskich. 

 • Ciężarówka Oshkosh jest napędzana sześciolitrowym silnikiem Diesla o mocy 290 KM. Z pełnym bakiem paliwa może pokonać dystans 480 km.

 • Podczas transportu wyrzutni HIMARS M142 może być ona połączona z systemem GPS oraz modułem maszyny. Dzięki temu jest gotowa do użycia zaraz po wyładowaniu z samolotu. Załoga nie musi więc tracić czasu na samodzielne ustalanie pozycji. 

 • Wyrzutnie HIMARS M142 obecnie są wykorzystywane na terytorium Ukrainy m.in. do niszczenia rosyjskich baz zaopatrzeniowych. 

 • Najpopularniejsze rakiety stosowane w HIMARS M142 to głowice M30A2. Pociski te po wybuchu rozrzucają z dużą mocą odłamki, które są w stanie przebić pancerze. Drugie w kolejności są pociski M31A2.

 • Na początku 2022 r. Lockheed Martin produkował 48 wyrzutni rocznie. Po wybuchu wojny w Ukrainie zwiększono wydajność do 60. 

Temat HIMARS znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat HIMARS

HIMARS - Wiadomości

HIMARS - Wideo