USA ruszają z produkcją cudownej broni. Może trafić do Polski
Firma Lockheed Martin zapowiada, że może już rozpocząć produkcję rakiet GMLRS-ER, do wyrzutni HIMARS. To broń, która może precyzyjnie uderzyć na ogromną odległość. Polska może mieć ponad 500 takich rakiet.
Zielone światło dla produkcji rakiet GMLRS-ER
Portal DefenseNews podaje na bazie oświadczeń Lockheed Martin, że firma dostała od armii USA zgodę na produkcję nowych rakiet. GMLRS-ER stanowią rozwinięcie standardowych precyzyjnych pocisków do systemów HIMARS, które tworzą z nich niezwykle skuteczną broń. To właśnie dzięki GMLRS Ukraińcy są w stanie zadawać Rosjanom poważne straty.
Zgoda dla Lockheed Martin wchodzi w skład modyfikacji jednego z kontraktów Lockheed Martin na dostawę pocisków z ubiegłego roku. Według tej modyfikacji do końca obecnego roku fiskalnego firma ma dostarczyć dla armii USA 240 GMLRS-ER. Produkowane mają być w fabryce Lockheed Martin w mieście Camden, Arkansas.
GMLRS-ER zrobi z HIMARS-a prawdziwego niszczyciela
Pociski GMLRS-ER pozwolą na precyzyjne atakowanie celów w zasięgu aż 150 kilometrów. Dla porównania standardowy GMLRS, który już sieje spustoszenie za naszą granicą może lecieć na odległość ok. 70 kilometrów. Nowa wersja rakiety zarówno pozwoli na atakowanie niedostępnych celów za linią frontu, jak i zwiększy bezpieczeństwo artylerii rakietowej, która będzie mniej narażona na kontratak.
GMLRS-ER to pocisk rakietowy kalibru 227 mm wystrzeliwany z wyrzutni M142 HIMARS i M270 MLRS. Do precyzyjnego ataku wykorzystuje nawigację inercyjną i GPS. Przenosi ładunek wybuchowy o masie 91 kg, który może składać się albo z unitarnego ładunku odłamkowo-burzącego, jak i z amunicji kasetowej różnego rodzaju.
Pociski GMLRS-ER dla Polski
Początkowo GMLRS-ER ma być produkowany dla armii USA, aby zastąpić zapasy rakiet uszczuplone przez dostawy na Ukrainę. Jednak zainteresowanie tymi rakietami wyraziło już kilka państwa, jeszcze zanim trafiły do produkcji. Wśród nich jest Polska.
W lutym 2023 roku Pentagon poinformował, że zaakceptował możliwość zakupu przez Warszawę 486 wyrzutni HIMARS. Obok nich wyszczególnił sprzedaż 532 rakiet GMLRS-ER dla Polski. Nasz kraj jest więc wśród potencjalnych użytkowników tych nowoczesnych rakiet.
Na ten moment jednak umowa na 486 wyrzutni HIMARS, która zawierała także kupno rakiet GMLRS-ER nie została podpisana . Niemniej, jako że Polska już posiada wyrzutnie firmy Lockheed Martin, istnieje możliwość, że w przyszłości zakupimy te pociski nawet w zupełnie innej umowie.
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!