Do owadów strzelaj laserem. Nowe dzieło japońskich naukowców brzmi jak świetna zabawa!

Chcąc pozbyć się niechcianych insektów z naszego domu, najczęściej chwytamy za gazetę lub kapcie. Broń biała jest dość skuteczna w pozbyciu się pojedynczego osobnika, lecz na dłuższą metę pozostawia wiele do życzenia. Od XXI wieku mamy prawo oczekiwać więcej — zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z niechcianymi owadami. Możliwe, że już niedługo z pomocą przyjdzie nam… wieżyczka laserowa.

Walka z owadami, czy walka z wiatrakami?

Chociaż klimat panujący w Polsce nie sprzyja aż tak panoszeniu się niektórych insektów, to szczególnie w okresie letnim dają nam się we znaki na przykład komary. To i tak lepiej, niż plaga karaluchów panosząca się po niejednej światowej metropolii. Problem ten szczególnie dotyka te regiony świata, w których panują wysokie temperatury i jest wilgotno. 

Chcąc skutecznie radzić sobie z owadami, przydatne może być niekonwencjonalne (póki co) narzędzie. Może nim być np. opracowywany przez japońskich naukowców laser. Nowoczesna konstrukcja przypomina futurystyczną wieżyczkę laserową z gier wideo, której zadaniem nie jest walka z kosmitami, lecz owadami. Nie oprą się jej nawet karaluchy.

Reklama

Strzelanie laserem do szkodników

Zespół w Instytucie Inżynierii Laserowej Uniwersytetu w Osace pod przewodnictwem profesorów Hiroshi Fuji i Kazuhisę Yamamoto opracowuje specjalny laser, który będzie w stanie skutecznie “strzelać" do niepożądanych osobników. O ile technologia tego rodzaju jest już w użyciu od jakiegoś czasu, to ma sporo wad. Wymaga dużo energii, nie radzi sobie z wieloma gatunkami insektów i nie działa wystarczająco sprawnie.

Celem naukowców było opracowanie takiego narzędzia, które upora się np. z ćmą tytoniową, czyli dość sporym owadem niszczącym każdego roku wiele terenów upraw. W tym wypadku pomocny okazał się efektywny system namierzania. Jak podają uczeni, stworzony system identyfikuje słabe punkty owada (np. głowę czy tułów) i to właśnie tam skupiana jest wiązka.

Dzięki temu jeden wystrzał lasera jest w stanie zneutralizować zagrożenie. Działanie lasera przedstawiono na kilku krótkich filmikach. Widać, że system działa szybko, a  co ważne skutecznie. Namierzanie radzi sobie również z poruszającymi się osobnikami.

Przed nami lata rozwoju

Technologia nie jest jeszcze gotowa do wdrożenia na szeroką skalę. Daje natomiast duże nadzieje na mocne ograniczenie korzystania z pestycydów w przyszłości. O ile niektóre gatunki są odporne na chemikalia, tak nie będą one w stanie oprzeć się sile skupionego promienia. 

Zdaniem naukowców, nawet częściowa ochrona laserowa pozwoli na uzyskanie wymiernych korzyści poprzez ograniczenie populacji szkodników w obrębie pól uprawnych. Poza tym możliwe będzie wykorzystanie tej technologii w domach. Wizja letniego spotkania przy grillu, któremu towarzyszy strzelający laser jest co najmniej zachęcająca.

Oby tylko maszyna się nie zbuntowała i nie zaczęła namierzać swoich właścicieli lub gości. O ile czasem mamy ochotę określić kogoś mianem szkodnika, to jednak trafienie go laserem mogłoby nam przysporzyć niemałych kłopotów. Nawet jeżeli naszym zdaniem na to zasługiwał...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: laser | owady | ćma | Japonia | osaka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy