Dubaj zaprezentował największy budynek na świecie wydrukowany w 3D

Aleksander Piskorz

Aleksander Piskorz

Największy budynek wydrukowany w trójwymiarze został oficjalnie otwarty w Dubaju. Konstrukcja została przeznaczona do czynności administracyjnych. Włodarze miasta mają jednak ambitne plany związane z technologią druku w 3D.

Dubaj z największym budynkiem wydrukowanym w 3D
Dubaj z największym budynkiem wydrukowanym w 3Dmateriały prasowe

Dubaj chce, aby do 2030 roku, 25 proc. wszystkich nowych konstrukcji w mieście było wykonywanych za pośrednictwem druku 3D. Do stworzenia największego na świecie budynku wykorzystano duży dźwig, aby zbudować ścianę zewnętrzną potrzebną do osiągnięcia odpowiedniej wysokości całej konstrukcji. Pomieszczenia  wydrukowane w 3D, zostały pierwotnie zaprojektowane w USA przez firmę Apis Cor. Co ciekawe, wydrukowany budynek w Dubaju nie jest najwyższym tego typu obiektem - przebija go chiński, pięciopiętrowy blok mieszkalny stworzony za pomocą druku 3D.

Podobnie, jak w przypadku tradycyjnego budownictwa, fundamenty budynku zostały ułożone przy pomocy mieszanek betonowych: zanim budowniczy rozpoczęli stawianie ścian. W konstrukcji zastosowano szybkoschnącą mieszankę odpadów budowalnych pochodzących z recyklingu - to wszystko ma sprawiać, że sam budynek będzie bardziej przyjazny dla środowiska.

Firma Apis Cor twierdzi, iż niedrogi dom o powierzchni 46 metrów kwadratowych można wydrukować w mniej niż 24 godziny. Amerykańska firma będzie testowała podobne konstrukcje w Luizjanie oraz Kalifornii zanim udostępni swój projekt innym zainteresowanym przedsiębiorstwom.

Budownictwo w wersji 3D

To nie jedyny przypadek, kiedy możemy zobaczyć domy drukowane w trójwymiarze. Podobne konstrukcje można znaleźć także w Polsce. Za niektóre z nich odpowiedzialny jest startup REbuild, którego konstrukcje zdatne do zamieszkania zostały wydrukowane w około 13 godzin.

Swoje zainteresowane tym tematem wyraża także startup Icon z Teksasu. Firma dzięki swojej technologii pozwala na wydrukowanie w 24 godziny domu o powierzchni około 60 metrów kwadratowych. Całość ma kosztować równowartość 10 tysięcy dolarów. 

Dom Apis Cor wydrukowany w 3Dmateriały prasowe

Inżynierowie na całym świecie pracują nad tym, aby drukowanie budynków w 3D stało się powszechne oraz rozwiązało zwiększające się problemy mieszkaniowe w wielu regionach naszej planety.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas