Dzięki wynalazkowi Polaka o nazwie Amphi możecie stać się syreną

Wakacje to czas na najróżniejsze szaleństwa, których normalnie byśmy się nie podjęli. Szybki rozwój technologii sprawia, że powstają coraz to dziwniejsze urządzenia, które mogą urozmaicić wakacyjne podróże.

Marek Swoboda, polski inżynier biomedyczny, zaprojektował i zbudował właśnie taki ciekawy wynalazek, który przypadnie do gustu fanom wodnych szaleństw. Amphi jest płetwą wykonaną z włókna szklanego wspieraną silnikiem. Urządzenie ma pomagać jego użytkownikom na sprawniejsze poruszanie się w wodzie.

Obecnie Amphi waży 4,5 kilograma i posiada napęd siłownikowy zapewniający 13,6 kilogramów ciągu. To w zupełności wystarczy do rozpędzenia człowieka do 6 km/h. Inżynier jednak docelowo chce pozwolić na poruszanie się z prędkością do 10 km/h, a w wersji profesjonalnej nawet do 16 km/h.

Reklama

System napędu IMU opartego na siłowniku wyposażony został w czujniki znajdujące się w okolicach kostek. Na bieżąco śledzą one ruch naszych stóp i dostosowują siłę odepchnięcia. Wszystkie najważniejsze parametry związane z działaniem Amphi można regulować za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfony.

Projekt inteligentnej płetwy pojawił się na popularnym serwisie crowdfundingowym. Jeśli wynalazek Polaka odniesie tam sukces, to pojawi się w sprzedaży w lecie przyszłego roku w cenie od 2500 do 2800 dolarów. Co ciekawe, Amphi będzie również wyposażone w czujniki zbierające informacje o temperaturze wody, zasoleniu i zanieczyszczeniach, a później są one przekazywane oceanografom w celach naukowych.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Amphi

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy