Elektryczna tapeta. Nowy pomysł na ogrzewanie domów w Szkocji
Szkockie uniwersytety, Glasgow City Council oraz West of Scotland Housing Association połączyły siły w celu stworzenia elektrycznej tapety, czyli alternatywnego dla pieców gazowych systemu ogrzewania. W ten sposób wszyscy mają być zadowoleni - w domach będzie ciepło, a paliwa kopalne nie będą spalane, co pozwala poważnie myśleć o osiągnięciu zerowej emisji do 2045 roku.
Szkocja dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2045 roku, co wymaga przyspieszenia przejścia na czystsze źródła energii. Dotychczas koncentrowała się na instalacji i zatwierdzeniu dużych farm wiatrowych na Morzu Północnym, ale problemem wciąż pozostają emisje dwutlenku węgla wynikające z ogrzewania. Bo aż 84 proc. domów w Szkocji ogrzewanych jest gazem, co generuje niemal 36 proc. rocznych emisji dwutlenku węgla w kraju.
Istotną przyczyną wysokiego zużycia energii w Szkocji jest zaś nie tylko jej położenie geograficzne (daleko na północ), ale także wiek budynków. Wiele z nich to jedne z najstarszych konstrukcji w Europie, zbudowane w czasach, gdy technologia izolacyjna była słabo rozwinięta. Szacuje się, że średnio domy w Szkocji tracą ciepło trzy razy szybciej niż nowsze budynki w Europie, co prowadzi do większego zużycia gazu i wyższych emisji.