Elon Musk przedstawia Groka. To chatbot AI z "buntowniczą naturą"

Jeszcze w zeszłym tygodniu dyrektor generalny Tesli i SpaceX ostrzegał, że sztuczna inteligencja jest "jednym z największych zagrożeń dla ludzkości", a dziś zapowiada konkurenta ChatGPT.

Elon Musk zapowiada Groka. To sarkastyczny i bezczelny chatbot
Elon Musk zapowiada Groka. To sarkastyczny i bezczelny chatbotAFP

xAI, czyli firma Elona Muska zajmująca się sztuczną inteligencją, przystępuje do wyścigu AI wraz z Grokiem. Ten chatbot dostępny jest jednak jedynie dla użytkowników X Premium, którzy płacą 16 USD na miesiąc. Co ciekawe Grok jest wzorowany na znakomitym brytyjskim cyklu książkowym/radiowym/telewizyjnym (i mniej udanej hollywoodzkiej adaptacji) Autostopem przez Galaktykę, co oznacza, że lubi humor, sarkazm i jest bezczelny. Musk napisał na X, że został udostępniony wybranej grupie użytkowników w sobotę, ale będzie dostępny dla wszystkich abonentów X Premium+ po wyjściu z wczesnej wersji beta.

Sarkazm i przepis na kokainę

xAI dodało później, że Grok ma odpowiedzieć na każde pytanie, a nawet sugerowało, jakie pytania zadać. Zdaniem firmy został zaprojektowany tak, aby rzucać żartami i odpowiadać w humorystyczny sposób, a do tego wykorzystuje wiedzę o świecie w czasie rzeczywistym za pośrednictwem X, co według Muska daje chatbotowi "wyjątkową i podstawową przewagę". Szef Tesli dał przykład wykorzystania przez Groka aktualnych informacji, pokazując bezpośrednie porównanie z ChatGPT, a wiemy też, że odpowiada on na "pikantne" pytania odrzucane przez inne generatywne AI. Dawkę humoru Groka możecie docenić w poniższej odpowiedzi na pytanie, jak zrobić kokainę w domu:

Elon Musk poskarżył się kiedyś, że ChatGPT jest nadmiernie "przebudzony" i stronniczy, w związku z czym pracować miał nad alternatywą "TruthGPT". Groku ma więc być "przydatny dla ludzi ze wszystkich środowisk, niezależnie od poglądów politycznych". Model wielkojęzykowy, na którym opiera się Grok, nazywa się Grok-1 i był rozwijany w ciągu zaledwie czterech miesięcy, podczas których przeszedł kilka iteracji.

xAI przyznało, że Grok ukończył zaledwie dwa miesiące szkolenia. W tabeli testów porównawczych dostępnej na stronie LLM przewyższa jednak modele takie jak LlamA od Meta i GPT-3.5 od OpenAI, a jedynie modele Palm 2, Claude 2 i GPT-4 firmy Google są wytrenowane przy użyciu znacznie większej ilości danych i zasobów obliczeniowych, przez co wypadają lepiej.

Co ciekawe, premiera Groka następuje osiem miesięcy po podpisaniu przez Muska listu, w którym twórcy technologii i inne wpływowe osobistości zażądali wstrzymania szkolenia modeli sztucznej inteligencji, w obawie przed niekontrolowanym rozwijaniem AI. Już wtedy wiele osób podejrzewało, że Musk chce jedynie spowolnić rywali, szykując własną odpowiedź.

A czas wypuszczenia Grok nie wydaje się przypadkowy. Elon Musk przemawiał w zeszłym tygodniu na inauguracyjnym szczycie dotyczącym bezpieczeństwa sztucznej inteligencji w Wielkiej Brytanii, podczas którego zarówno Wielka Brytania, jak i USA, ogłosiły inwestycje w bariery ochronne oparte na sztucznej inteligencji.

"Wydarzenia": W Katowicach jest testowany autonomiczny autobusPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas