Elon Musk za kilka dni pokaże implant mózgu. Co wiemy o tym przełomowym urządzeniu?

Szef firmy SpaceX poinformował na swoim profilu na Twitterze, że już w piątek ujawni światu postępy prac swoich naukowców z firmy Neuralink w budowie pierwszego funkcjonalnego implantu mózgu.

Konferencja ma odbyć się pod koniec tygodnia. Będzie to drugi w historii tej firmy moment, w którym będziemy mieli okazję dowiedzieć się więcej o budowie tego przełomowego urządzenia, które ma w przyszłości odmienić nie do poznania ludzkość.

Szef SpaceX i Tesli stworzył firmę Neuralink, ponieważ chce ofiarować ludzkości pierwszy funkcjonalny interfejs mózg-komputer. Na początek będzie on pełnił rolę bezprzewodowego rdzenia kręgowego, dzięki czemu nie tylko pozwoli ludziom sparaliżowanym odzyskać w pełni władzę nad swoim ciałem, ale również sterować robotami-avatarami ludzi.

Reklama

Docelowo interfejs połączy nasze mózgi z komputerami, a dalej chmurami obliczeniowymi i globalną siecią. W ten sposób unikniemy nie tylko wyeliminowania naszego gatunku przez zaawansowane roboty i sztuczną inteligencję, ale również zapewnimy sobie nadludzkie zdolności, o których wielu z nas marzy oglądając firmy sci-fi. Szczęśliwi posiadacze implantów od Neuralink będą mogli władać nieograniczoną ilością języków, wyszukiwać informacje z prędkością światła i komunikować się z innymi użytkownikami w taki sposób, jaki nigdy nie pozwolą na to smartfony.

Miliarder w maju zapowiedział u Joe Rogana, że jego firma już w przyszłym roku zaprezentuje w pełni funkcjonalny implant, który pozwoli polepszyć jakość życia ludzi sparaliżowanych. Czip ma pozwolić bowiem obejść rdzeń kręgowy i bezpośrednio połączyć mózg z kończynami. Elektrody mają być umieszczone w mózgu przez robota, pozostawiając w czaszce jedynie niewielką bliznę.

Na tę chwilę wiemy, że od ponad roku urządzenie testowane jest na zwierzętach, ale jeszcze w tym roku odbędą się eksperymenty na ludziach. Takie informacje wielu przerażają, ale raczej rozwoju technologii w tym kierunku nie da się powstrzymać. Miliarder jakiś czas temu wszedł na Twitterze w konwersację ze swoim fanem. Napisał tam, że implant od Neuralink pozwoli strumieniować naszą ulubioną muzykę bezpośrednio do mózgu. Brzmi to dziwnie i intrygująco. Musk nie wyjaśnił, na czym będzie to polegało i jakie wrażenia będziemy odczuwali, ale miejmy nadzieję, że wszystko wyjaśni się już w piątek.

Źródło: GeekWeek.pl/Nauralink / Fot. Piqsels

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy