Gdy była nastolatką, straciła oko. Dziś tworzy protezy rodem z Cyberpunka

Od 28-letniej Xia Tong ciężko oderwać wzrok, a wszystko za sprawą niezwykłych protez oczu jej autorstwa, które wyglądają niczym wyjęte z Cyberpunka. Dekadę temu Chinka straciła w wypadku jedno oko, w związku z czym postanowiła zacząć tworzyć nowe. Dziś jej dzieła zdobywają coraz większą popularność.

Utrata oka jest dla wielu osób ciosem, po którym ciężko się podnieść. Taka zmiana oczywiście zmniejsza nasze pole widzenia, ale także znacząco wpływa na zmniejszenie pewności siebie, przez co łatwo zamknąć się w sobie i ograniczać wyjścia z domu.

Niestety, prace nad stworzeniem bionicznego oka i innymi podobnymi technologiami dopiero raczkują, więc odzyskanie utraconego narządu na razie jest niemożliwe i z pewnością minie sporo czasu nim będzie to w ogóle w zasięgu badaczy. Pozostaje więc jedynie przebrnąć przez proces adaptacji, który za sprawą pewnej Chinki może przebiegać doprawdy zadziwiająco.

Reklama

Protezy rodem z Cyberpunka

W 2013 roku wówczas 18-letnia Xia Tong uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego straciła jedno oko. Kobieta po pewnym czasie stwierdziła, że zostanie specjalistą w dziedzinie protez ocznych i dziś swoją wadę potrafi przekuć w sukces.

Chinka zasłynęła z tworzenia niezwykłych protez rodem z Cyberpunka, które po włączeniu zaczynają świecić. Jeśli więc spotkacie na wakacjach w Państwie Środka humanoidalnego robota, prawdopodobnie to tylko klient Xi testujący swoje nowe protezy.

W ostatnich czasie kobieta zyskała sporą popularność dzięki swoim pracom. Zainteresowało się nią wiele głównych chińskich mediów, a filmiki przedstawiające działanie protez zyskały w mediach społecznościowych duży rozgłos.

Jak przyznaje sama zainteresowana, zaczęła się ona zajmować protezami, aby pomóc takim ludziom jak ona radzić sobie z utratą pewności siebie. Trzeba przyznać, że jest ona doskonałym przykładem na to, że można przekształcić swoją traumę w coś nad wyraz pozytywnego. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: proteza oka | Chiny | oczy | Cyberpunk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy