Haker REvil zatrzymany w Polsce. Grozi mu nawet 115 lat więzienia

Departament Sprawiedliwości USA poinformował właśnie, że doszło do aresztowania i oskarżenia członka grupy hakerskiej REvil, która odpowiadać ma za ataki ransomware na dostawcę Apple, firmę Kaseya.

Departament Sprawiedliwości USA poinformował właśnie, że doszło do aresztowania i oskarżenia członka grupy hakerskiej REvil, która odpowiadać ma za ataki ransomware na dostawcę Apple, firmę Kaseya.
Haker grupy ransomware REvil zatrzymany w Polsce i oskarżony, grozi mu nawet 115 lat więzienia /123RF/PICSEL

Co ciekawe, Yaroslav Vasinskyi z Ukrainy, bo o nim właśnie mowa, został w ubiegłym miesiącu zatrzymany przez polskie służby, kiedy próbował dostać się do naszego kraju - obecnie wciąż przebywa w Polsce i czeka na ekstradycję do Stanów Zjednoczonych, gdzie stanie przed sądem i odpowie m.in. za lipcowe ataki na Kaseya.

Jak informuje Departament Sprawiedliwości USA, to kolejny krok - dopiero co informowaliśmy o nagrodach dla osób, które posiadają ważne informacje na temat innej grupy, czyli DarkSide - w międzynarodowej walce z operacjami ransomware, które są w ostatnich latach coraz większym problemem dla prywatnych firm oraz instytucji rządowo-administracyjnych.

Reklama

Co więcej, przy okazji udało się zatrzymać 6,1 mln dolarów, powiązanych z ransomware REvil, na giełdzie kryptowalut FTX. Pieniądze należały do obywatela rosyjskiego, Yevgeniya Polyanina, który w sierpniu został oskarżony o współpracę z REvil w zakresie ataków na cele korporacyjne i rządowe (tego jednak wciąż nie udało się zatrzymać). 

Departament Sprawiedliwości odtajnił także akty oskarżenia wobec mężczyzn, z których możemy się dowiedzieć więcej o atakach REvil - włamaniach do sieci komputerowych, przejmowaniu nad nimi kontroli, wykradaniu danych, a następnie szyfrowaniu danych, usuwaniu kopii zapasowych i na końcu żądaniu okupu za przywrócenie dostępu. Jeśli firmy nie zdecydowały się na zapłatę, to mogły spodziewać się upublicznienia lub sprzedaży ich danych na czarnym rynku, co spotkało choćby innego dostawcę Apple, firmę Quanta i uderzyło również w samego giganta z Cupertino, bo doszło do udostępnienia w sieci informacji na temat nowych MacBooków, zanim te zostały oficjalnie ogłoszone. 

Akty oskarżenia nie wskazują bezpośrednio, jaką rolę w atakach ransomware REvil odegrali obaj mężczyźni i oskarża się ich jedynie o udział w atakach i współpracę z innymi członkami grupy w celu ich przeprowadzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że jeśli zostaną skazani, mogą spędzić w więzieniu długie lata - Vasinskyi może spodziewać się 115, a Polyanin nawet 145 lat! Szczególnie że władze chcą zrobić z nich przykład i proponują również 10 mln dolarów nagrody za informacje prowadzące do osób zarządzających REvil i 5 mln za informacje o osobach próbujących pracować z grupą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: haker | ataki hakerskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy