IBM prezentuje Eagle, kwantowy procesor, który zdetronizuje tradycyjne
Amerykański gigant zaprezentował swój nowy, kwantowy procesor o nazwie Eagle. Według przedstawicieli IBM, będzie to pierwszy układ kwantowy, który potrafi dokonywać obliczeń niedostępnych dla najpotężniejszych superkomputerów na świecie.
IBM pochwalił się najnowszym, 127-kubitowym procesorem o nazwie Eagle i zapowiedział, że jest to tak potężna jednostka, że do symulacji jej działania na klasycznym układzie potrzebowalibyśmy więcej bitów, niż liczba atomów, z jakich zbudowani są wszyscy ludzie żyjący na naszej planecie.
Jego domeną ma być brak zakłóceń, które ograniczają wydajność maszyn kwantowych. Procesor i moduł kontrolny zostały od siebie oddzielone dwiema fizycznymi płaszczyznami. Inżynierowie tłumaczą, że taka konstrukcja minimalizuje zakłócenia, czyli wzmacnia przetrwanie kwantowych bitów, i jej zastosowanie to przełom w budowie oraz rozwoju tego typu technologii.
Komputery kwantowe to maszyny, które wykorzystują zjawiska z fizyki kwantowej do przetwarzania informacji. W tradycyjnym komputerze informacje są przedstawiane w postaci binarnej, zwanej bitem. Bit może być zerem lub jedynką. W komputerze kwantowym informacje są reprezentowane przez bit kwantowy, w skrócie kubit, który można umieścić w stanie kwantowym, w którym może jednocześnie reprezentować zero i jedynkę.
Również w klasycznym komputerze wszystkie bity w chipie komputerowym działają niezależnie. W komputerze kwantowym kubity są "splatane" z innymi w procesorze kwantowym, umożliwiając im wspólną pracę w celu szybszego osiągnięcia rozwiązania. Te dwie właściwości dają komputerom kwantowym, teoretycznie, wykładniczo większą moc niż komputer tradycyjny.
Na razie IBM nie ujawnia większej ilości szczegółów na temat Eagle. Eksperci tłumaczą, że mamy tutaj do czynienia z najbardziej zaawansowanym procesorem kwantowym, jaki jest obecnie w użyciu. IBM chce w ciągu najbliższych kilku lat zbudować jeszcze potężniejsze maszyny. Mówi się nawet o 1000 kubitów. Eagle ma być wstępem do realizacji tych ambitnych planów.
Na co dzień z systemów oferowanych przez IBM korzystają dziesiątki firm z całego świata. Dzięki temu mogą one tworzyć symulacje, które są nieosiągalne do tradycyjnych jednostek. Warto tutaj dodać, że w ramach projektu Akcelerator Odkryć, IBM zainstaluje pierwszy komercyjny komputer kwantowy w klinice Cleveland Clinic, gdzie posłuży do odkrywania nowych leków na groźne choroby. Będzie to IBM Quantum System One o pojemności 20 kubitów.