Reklama

Inteligentny System Transportowy - Katowice ruszają z innowacyjnym projektem

Katowice podpisały umowę na powstanie w mieście Inteligentnego Systemu Transportowego. Wspomoże on kierowanie ruchem miejskim i będzie współpracował z działającym już Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy.

Przemieszczanie się samochodem w mieście może być prawdziwą udręką. Kierowcy codziennie muszą mierzyć się z korkami, przebudową dróg i brakiem miejsc parkingowych. Katowice postanowiły zażegnać te problemy poprzez zastosowanie rozwiązań technologicznych. Już teraz działa w mieście Inteligentny System Monitoringu i Analizy, który zdobył pierwszą nagrodę Smart City Poland Award 2021 w kategorii “Bezpieczeństwo publiczne". KISMIA już niedługo będzie wspierany przez Inteligentny System Transportowy, co dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo na katowickich drogach. 

Reklama

 

Jak zauważa sam prezydent Katowic, Marcin Krupa “korzystanie z nowych technologii w zarządzaniu miastem to dzisiaj konieczność". Dlatego też Inteligentny System Transportowy powstanie na wybranych odcinkach dróg i ruchliwych skrzyżowaniach. Do zadań ITS będzie należało sterowanie sygnalizacją świetlną, tak by ruch uliczny był jak najpłynniejszy. System będzie traktował priorytetowo komunikację miejską, co ma zachęcić mieszkańców do korzystania z tramwajów i autobusów PKM Katowice.  

Za wdrożenie Inteligentnego Systemu Transportowego odpowiedzialna będzie firma Sprint S.A. z Olsztyna, która zobowiązała się do zaprojektowania i zainstalowania systemu na katowickich drogach w ciągu najbliższych 22 miesięcy. Ponadto kierowcy mogą się spodziewać, że w mieście pojawi się 17 dodatkowych znaków o zmiennej treści, które będą dostarczać im informacji o wydarzeniach na drodze. Zostaną one postawione w “newralgicznych punktach miasta". 

Wdrożenie nowego systemu pochłonie 88,6 milionów złotych. Większą część tej kwoty pokryje dofinansowanie unijne w wysokości 67,2 milionów złotych. Pieniądze zostaną również wykorzystane do stworzenia serii podsystemów, które umożliwią prawidłowe funkcjonowanie ITS. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy