Jak działa powietrzna pompa ciepła? Sposób na tanie ogrzewanie

W sieci można natrafić na różne opinie dotyczące powietrznych pomp ciepła. Wraz ze wzrostem popularności tych urządzeń, coraz więcej osób decyduje się na zakup i montaż pompy ciepła. Powietrzna pompa to jeden z wariantów, ale czy warto go zainstalować do ogrzania domu?

Pompa ciepła to sposób na tanie ogrzewanie domu

Wybór pompy ciepła to coraz częstszy etap budowy nowego domu. Wraz z rosnącą popularnością tych technologii, coraz więcej osób decyduje się na nowe formy ogrzewania. Pompa ciepła to nie tylko sposób na zapewnienie swojemu domowi ciepła. Jest również metodą bardziej ekologiczną od tradycyjnych rozwiązań.

Poza tym, w dłuższej perspektywie czasowej pozwala nam na zaoszczędzenie pieniędzy. Choć sam montaż pompy ciepła jest kosztowny, to inwestycja jest w stanie się zwrócić. Problemem może być jednak wybór pompy ciepła. Dostępnych jest kilka rodzajów. Jednym z nich jest gruntowa pompa ciepła. Działanie i cenę opisaliśmy niedawno, a dziś zajmiemy się powietrzną pompą ciepła.

Reklama

Jak działają powietrzne pompy ciepła?

Działanie powietrznej pompy ciepła jest proste i różni się od wersji gruntowych czy wodnych. Jak sama nazwa wskazuje, powietrzna pompa ciepła czerpie energię znajdującą się w powietrzu dookoła. Te jest zasysane przez pompę, a w środku odbywa się proces pobierający energię.

Zassane powietrze dociera do parownika, a następnie oddaje zgromadzone ciepło poprzez czynnik roboczy. Ten krąży w wewnętrznym układzie pompy. Jak łatwo się domyślić, większa efektywność powietrznej pompy ciepła jest uzyskiwana wraz z wyższą temperaturą powietrza. Nie oznacza to jednak, że gdy na dworze jest chłodno to pompa nie zadziała. Będzie funkcjonować, choć w przypadku skrajnie niskich temperatur potrzebne będzie wsparcie np. wbudowanej grzałki elektrycznej.

 

Co ciekawe, odpowiednie modele powietrznych pomp ciepła mogą zmienić nieco swoją funkcjonalność np. latem. Wówczas możliwe jest odwrócenie procesu i wykorzystanie pompy ciepła jako klimatyzatora. Zresztą, tradycyjna klimatyzacja działa właśnie na zasadzie pompy ciepła, wytłaczając gorące powietrze z danego pomieszczenia i zastępując je chłodniejszym.

Powietrzna pompa ciepła - zalety

Powietrzna pompa ciepła posiada kilka zalet. Jedną z nich jest łatwość montażu w porównaniu do instalacji gruntowych czy też wodnych. Do działania powietrznej pompy ciepła nie są wymagane żadne odwierty czy ingerencja w środowisko naturalne. Zamiast tego potrzebne jest samo urządzenie. To pozwala na montaż powietrznej pompy ciepła np. na balkonie mieszkania w bloku.

Z uwagi na brak konieczności tworzenia dodatkowej infrastruktury, powietrzna pompa ciepła jest tym samym tańsza. Poza tym, dodatkową funkcją powietrznej pompy ciepła jest pełnienie roli klimatyzatora w ciągu lata. Choć zimą może ona wymagać dodatkowego zasilania (np. grzałki), ostatecznie jest bardzo atrakcyjnym sposobem na ogrzewanie domu.

Powietrzna pompa ciepła - cena

Koszt powietrznej pompy ciepła może być nawet o połowę niższy od gruntowej pompy. Najtańsze urządzenia powietrzne można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Nie jest to jednak koniec kosztów, gdyż te tak naprawdę dopiero się zaczynają. Wpływ na cenę powietrznej pompy ciepła ma kilka czynników. Są nimi:

  • Powierzchnia budynku lub mieszkania
  • Zapotrzebowanie na ogrzewanie
  • Wybrany model pompy
  • Hydraulika
  • Instalacja urządzenia

Ostatecznie okazuje się, że całkowity koszt powietrznej pompy ciepła wynieść może ok. 40 tysięcy złotych. Czy to dużo? Niekoniecznie - zwłaszcza gdy porównamy kwotę z cenami instalowania grunotwych pomp, które mogą wynieść nawet 80-100 tysięcy złotych.

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Wybór pompy ciepła nie jest zadaniem prostym. Nawet, jeżeli ograniczymy nasze opcje do pompy powietrznej i gruntowej to i tak obydwa warianty mają swoje specyficzne zalety. Dla przykładu, powietrzna pompa ciepła nie wymaga tak kosztownych instalacji i ingerencji w grunt, jak pompa gruntowa.

Ta z kolei zapewnia większą ciągłość w dostarczaniu ciepła z uwagi na czerpanie go z gruntu. Nie można tego powiedzieć o pompie powietrznej, która wraz ze spadkiem temperatury traci na wydajności i musi być wspierana przez elektryczną grzałkę. Ma za to o wiele niższą cenę - i można ją zamontować w mieszkaniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Pompa ciepła | ogrzewanie | energia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy