Jak i gdzie zamontować czujnik czadu i gazu? Miejsce ma znaczenie

Chcesz ochronić się przed zatruciem tlenkiem węgla (czadem) lub zabezpieczyć przed skutkami nieszczelności instalacji gazowej? Samo kupienie czujnika nie wystarczy, konieczne jest jeszcze zamontowanie go na odpowiedniej wysokości. Jak i gdzie zamontować czujnik czadu?

  • Jesienią i zimą częściej słyszymy o zatruciach tlenkiem węgla, czyli czadem. Jednocześnie coraz więcej mówi się o tym problemie, dzięki czemu więcej osób zaczyna się interesować czujnikami czadu i gazu. 
  • To pozytywny trend, w końcu nasze życie jest bezcenne i nie warto ryzykować. 
  • Sam zakup takiego urządzenia nie uchroni nas przed zatruciem czadem. Konieczne jest jeszcze zamontowanie go w odpowiednim miejscu i na odpowiedniej wysokości.

Gdzie zamontować czujnik czadu?

Czujniki czadu mogą być montowanie w każdym pomieszczeniu domu czy mieszkania. Najlepiej jeśli to będą miejsca, w których tlenek węgla może być wytworzony, bo wtedy alarm zadziała najszybciej. 

Reklama

To na przykład pokoje ogrzewane piecykami gazowymi czy kominkiem, łazienki z popularnymi "junkersami" - gazowymi ogrzewaczami wody czy kotłownie. 

Jeśli chcemy być pewni, że czujnik zadziała, możemy oczywiście umieścić go w innych miejscach, na przykład w sypialni.  

Czujników nie powinniśmy montować zbyt blisko okien, drzwi, kratek wentylacyjnych, w strumieniu wentylacji albo klimatyzacji albo zbyt blisko urządzeń grzewczych.

Na jakiej wysokości zamontować czujnik czadu?

Gdy w procesie spalania (w piecyku gazowym, kominku) jest odpowiedni dostęp do tlenu, produktem reakcji jest dwutlenek węgla. Gdy dostęp do tlenu jest ograniczony, powstaje tlenek węgla czyli czad. Jest bezwonnym gazem cięższym od powietrza.

Gdy w pomieszczeniu zaczyna gromadzić się czad, jego największe stężenie będzie przy podłodze. Dlatego zaleca się, aby czujnik czadu był oddalony do 6 metrów od potencjalnego źródła tlenku węgla i na wysokości około 150 cm. Pod żadnym pozorem nie może być osłonięty.

Na jakiej wysokości zamontować czujnik gazu?

Czujnik gazu ma ostrzegać przed pojawieniem się większego stężenia takich gazów jak metan czy propan-butan. To gazy lżejsze od powietrza, więc będą koncentrowały się w górnej części pomieszczenia. 

W związku z tym zaleca się, aby czujnik gazu umieścić na wysokości około 15-30 centymetrów od sufitu. Powinien być również oddalony od kratek wentylacyjnych, drzwi i okien.

Skąd się bierze czad?

Tlenek węgla (czad) to bezwonny, bezbarwny i silnie trujący gaz. Jest nieco lżejszy od powietrza, dlatego łatwo się z nim miesza i w nim rozprzestrzenia. Powstaje w wyniku niepełnego spalania wielu paliw spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu potrzebnej do zupełnego spalania. 

Może to wynikać z braku dopływu świeżego powietrza do urządzenia, z powodu nieszczelności w instalacji kominowej albo zbyt szczelnego mieszkania (zasłonięte przewody wentylacyjne, szczelne okna i drzwi). 

Potencjalne źródła czadu w pomieszczeniach mieszkalnych: to kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe, gazowe lub olejowe i kuchnie gazowe. 

Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla jest gazem niewyczuwalnym dla człowieka. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwi. Następstwem zatrucia tlenkiem węgla może być uszkodzenie układu nerwowego, niewydolność serca i zawał albo nawet śmierć.

Przeczytaj także:

6 gadżetów do oszczędzania. Tylko jeden z tej listy zostawi 700 zł w portfelu!

Te gadżety do domu sprawią, że rachunki za prąd i ogrzewanie od razu spadną

Jak kupić węgiel w sklepie PGG i która przeglądarka jest najlepsza?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy