Laptop do pracy i biznesu - komu przyda się technologia NVIDIA GeForce RTX

Płatna współpraca

Wiele osób kupujących laptopa do pracy decyduje się na sprzęt ze zintegrowaną kartą graficzną, nie zdając sobie sprawy, jak duże znaczenie w dzisiejszych czasach, w całej specyfikacji urządzenia odgrywa dedykowany procesor graficzny. Czasy, kiedy dobra „grafika” utożsamiana była wyłącznie z branżą elektronicznej rozrywki już dawno minęły. Chociaż aktualnie karty graficzne powszechnie używane są nadal do obsługi efektów wizualnych w grach wideo, to poza tym znalazły wiele innych, istotnych zastosowań, jak m.in. edycja foto / wideo, projektowanie 3D, streaming, czy SI (Sztuczna Inteligencja). Dzięki imponującej mocy sprzętowej procesory graficzne maksymalizują efekty 3D, określając odpowiednią rozdzielczość czy płynność animacji, mogą przetwarzać więcej danych, co czyni je wyjątkowo dobrze przystosowanymi do wymagających zadań w codziennej pracy.

Laptop z grafiką NVIDIA GeForce RTX z rodziny 30 na pokładzie będzie zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań dla każdego, kto pracuje z domu
Laptop z grafiką NVIDIA GeForce RTX z rodziny 30 na pokładzie będzie zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań dla każdego, kto pracuje z domumateriały promocyjne

Rodzaje procesorów graficznych zwanych GPU można podzielić na dwie główne kategorie: profesjonalne i konsumenckie. Różnią się przede wszystkim zastosowaniem. Te pierwsze przeznaczone są m.in. do inżynieryjnych projektów czy symulacji naukowych, niektóre modele kosztują prawie tyle, co używany samochód, ale nastawione są na największą wydajność przy wyjątkowo wymagających obciążeniach. To świetny wybór także dla osób codziennie zajmujących się montażem filmów, czy tworzeniem projektów graficznych, ale nie jedyny. Wraz z rozwojem technologii konsumenckie odpowiedniki przeszły proces gruntownej przemiany i również oferują one wysoką wydajność zbliżoną do profesjonalnych GPU, nawet w edycjach przenośnych (laptopy), a ich cena jest nawet kilkukrotnie niższa. To ogromne udogodnienie niezależnie od rodzaju pracy, jaką wykonujesz.

Twórcy internetowi, streamerzy, projektanci graficzni, architekci, fotografowie, operatorzy kamer, czy montażyści wideo - wszystkie te specjalności łączy wspólny mianownik - szybko zmieniający się, wymagający rynek. W dzisiejszych czasach prowadząc biznes trzeba być zawsze gotowym, szybszym i lepszym, bo na twoje miejsce zwykle czeka sporo innych osób, które spróbują ogarnąć temat jeszcze sprawniej. Niezawodny sprzęt do pracy to już za mało, "stacja robocza" musi być wyjątkowa, taka która wpłynie na zwiększenie wydajności i zoptymalizowanie procesu pracy. Do takich sprzętów należą karty NVIDIA GeForce RTX z serii 30, które zasilają swoimi możliwościami całą gamę popularnych notebooków takich marek, jak m.in.: Lenovo, Dell, Acer, Asus czy HP. Już za kwotę poniżej 4 tysięcy złotych można wyposażyć się w niezawodne centrum dowodzenia, gotowe do pracy 24 godziny dobę, niezależnie od warunków, z dowolnego miejsca na świecie. Notebooki zasilane technologią NVIDIA GeForce RTX są kompaktowe, funkcjonalne, ale jednocześnie kryją pod obudowami potężny zapas mocy, która pożytkowana do wykonania codziennych zadań.

Edycja wideo like a pro

Laptop z grafiką NVIDIA GeForce RTX z rodziny 30 na pokładzie będzie zdecydowanie jednym z najlepszych rozwiązań, nie tylko dla osób pracujących z domu, ale także, dla wszystkich często podróżujących, dla których głównymi miejscami pracy są hotele, a zajmują się z nagrywaniem i montowaniem filmów. Biorąc pod uwagę formaty wideo obsługujące coraz wyższe rozdzielczości odpowiednia karta graficzna jest niezbędnym narzędziem nowoczesnego edytora, jeśli użytkownikowi zależy na sprawnej, płynnej i przyjemnej pracy przy montażu filmów. Praca przy renderowaniu, efektach wizualnych, ustawieniach kolorów czy pozostałych elementach edycji materiałów wideo jeszcze nigdy były tak intuicyjna i dopracowana, jak dzięki wsparciu NVIDIA.

Amerykańska firma od lat współpracuje z producentami popularnego oprogramowania, by usprawniać ich produkty, czego rezultatami są m.in. funkcje oparte na SI, które mają bezpośredni wpływ na zwiększenie efektywności pracy, jak na przykład: Kodowanie z akceleracją GPU, by przyspieszyć eksport filmów. Proces kodowania wideo z poziomu samego procesora wymagałby ogromnej ilości zasobów i całe mnóstwo czasu na jego ukończenie. Z myślą o użytkownikach, którzy szukają poprawy prędkości i pozostałych aspektów edycji, w 2019 roku powstało NVIDIA Studio - rozbudowana platforma, która znacznie rozrosła się na przestrzeni lat, dostarczając użytkownikom właściwie dostosowany sprzęt (układy graficzne, gotowe, certyfikowane laptopy), specjalne sterowniki oraz odpowiednio zoptymalizowane aplikacje. Cały wachlarz dostępnego oprogramowania, korzystający z funkcji udoskonalonych przez Sztuczną Inteligencje, pozwala nawet pięciokrotnie zmniejszyć czas potrzebny na wykonanie procesu kodowania. Nie jest to bez znaczenia podczas pracy, która wymaga czasu - umożliwia montażystom wideo znacznie szybsze zakończenie kodowania i zajęcie się edycją, a następnie przejście do kolejnego zadania.

NVIDIA Studio jest kompatybilne z najważniejszych aplikacjami do edycji wideo, jak: Adobe Premiere Pro, After Effects, DaVinci Resolve, OBS Studio i wiele innych. Lista możliwości jest naprawdę długa, a same drivery są regularnie aktualizowane, oferując coraz więcej zaawansowanych opcji, w tym tak pomocne funkcje, jak m.in.: szybsze tworzenie efektów wideo, rozpoznawanie twarzy do automatycznego oznaczania klipów i śledzenia efektów; "automatyczne kadrowanie" i "maska wyostrzająca", które pozwalają na sprawniejszą edycję; "SpeedWarp" służący do płynnego wideo w zwolnionym tempie i bezproblemowej pracy na superrodzielczościach.

Wizualny majstersztyk

Projektowanie obiektów 3D już dawno przestało być domeną gier wideo, a coraz częściej wykorzystywane jest w innych formatach, jak filmy, programy telewizyjne, czy reklamy. Analogicznie jak w przypadku edycji wideo, tworzenie grafiki o wysokiej rozdzielczości, to proces pochłaniający wiele zasobów i sporo czasu, nawet przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. Technologia NVIDIA GeForce RTX wspierana funkcjami opartymi na akcelerowaniu układami SI umożliwia m.in.: płynne, interaktywne poruszanie po obszarze złożonych wektorach; zaawansowaną modyfikację zdjęć (dzięki filtrom neuronowym); skalowanie obrazów przez zwiększenie rozdzielczości; fotorealistyczne renderowanie 3D; sprawne usuwanie szumu i artefaktów.

Dodatki, jakie oferuje platforma NVIDII dają nieocenione wsparcie w prowadzeniu małego biznesu
Dodatki, jakie oferuje platforma NVIDII dają nieocenione wsparcie w prowadzeniu małego biznesumateriały promocyjne

Oczywiście to tylko niewielka część funkcji zarezerwowanych dla użytkowników kart graficznych RTX z rodziny 30, w rzeczywistości potencjał jest znacznie większy, co wpływa na ogólny proces tworzenia bardziej realistycznych, dynamicznych obrazów. Wyjątkowe możliwości, jakie generują: NVIDIA Omniverse oraz NVIDIA Canvas - swego rodzaju przestrzeń robocza wchodząca w skład pakietu NVIDIA Studio - umożliwiają artystom wymianę doświadczeń i stałą kooperację na rozmaitych aplikacjach. W sprawnych rękach twórców mogą generować oryginalne, niespotykane dotąd dzieła sztuki, niemożliwe do stworzenia w innych środowiskach. Połączenie wydajności sprzętowej układów graficznych GeForce RTX z artystyczną wizją projektanta oraz wyjątkowymi narzędziami NVIDIA Studio, tworzy potężny instrument do realizacji wielu kreatywnych zadań. To obowiązkowa pozycja nie tylko dla profesjonalistów pracujących od lat w wielkich korporacjach, ale przede wszystkim dla osób działających we własnym zakresie lub dopiero rozpoczynających swoje przygody z projektowaniem. Dodatki, jakie oferuje platforma NVIDII dają nieocenione wsparcie w prowadzeniu małego biznesu. Firma angażuje się w dodatkową pomoc, publikując regularnie przydatne filmy instruktażowe, które pozwalają odkryć nowe opcje, lepiej zrozumieć działanie poszczególnych elementów oraz szybciej wprowadzić się w tajniki grafiki.

Turbo wideokonferencje

W branży kreatywnej odpowiedni sprzęt przydaje się nie tylko do efektywnego wykonywania zleceń, ale może przysłużyć się także do sprawnego ich pozyskiwania, a to za sprawą dopracowanym narzędziom do transmisji online. Wykorzystując rdzenie SI zainstalowane w procesorach graficznych GeForce RTX 30 można przekształcić domowe stanowiskowe pracy w profesjonalne studio z prawdziwego zdarzenia, a poziom wideo na żywo, czatów głosowych czy wideokonferencji przenieść na zupełnie inny, zdecydowanie wyższy poziom.

Wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, jak wiele korzyści oferuje dedykowana aplikacja NVIDII Broadcast, a wszystko przez to, że często kojarzona jest z branżą gamingową i streamami. Jednak tak naprawdę jest ona niezwykle pomocna dla każdego, kto pracuje zdalnie lub regularnie uczestniczy w rozmowach wideo z klientami/współpracownikami. Wykorzystując sztuczną inteligencje opracowana przez NVIDIĘ appka umożliwia m.in. takie czynności, jak usuwanie szumów z otoczenia podczas rozmowy, która w magiczny sposób całkowicie (słowo klucz) eliminuje wszystkie niechciane odgłosy/zakłócenia, dosłownie wszystkie! Co ważne - nie wpływa to negatywnie na jakość dźwięku czy rejestrowanego głosu. Wspomnianą wyżej opcję można także wykorzystać nie tylko w przypadku mikrofonu, ale także dźwięku przychodzącego od rozmówcy i na zawsze zapomnieć o irytujących odgłosach klawiatury czy innych, rozpraszających uwagę hałasach w tle, który do tej pory trzeba było znosić.

Mało? W takim razie do zestawu dołączyć można narzędzie umożliwiające modyfikowanie tła. Dzięki NVIDIA Broadcast nie zaskoczy cię żaden niespodziewany video call, niezależnie od tego, czy znajdujesz się w mało sprzyjających warunkach, nie zdążyłeś uporządkować mieszkania po imprezie, albo po prostu chcesz zachować prywatność i nie zdradzać, w jakim aktualnie miejscu się znajdujesz - wystarczy wykorzystać ponownie rdzenie SI i rozmyć tło za plecami, zastąpić je wybranym obrazem lub animacją, czy całkowicie je usunąć, włączając efekt green screena bez potrzeby posiadania w domu fizycznej zielonej płachty.

Wiele za niewiele

Laptopy z procesorami graficznymi GeForce z serii RTX 30 stanowią niesamowitą siłę napędową do pracy dla wielu specjalizacji niezależnie od stopnia zaawansowania. Każda grafika NVIDIA RTX jest przygotowana do pracy w zakresie edycji foto / wideo, projektowania 3D i nie tylko, a skala możliwości rośnie z każdą wyższą odsłoną. Seria RTX 30 obejmuje takie karty, jak: RTX 3050, RTX 3060 / RTX 3060 Ti, RTX 3070 / RTX 3070 Ti, RTX 3080 i RTX 3090 / RTX 3090Ti - wszystkie wymienione układy oparte zostały na technologii Ampere z Ray Tracingiem drugiej generacji i rdzeniach Tensor trzeciej generacji.

Pomimo tego, że nie jest to najnowsza odsłona - aktualnie najpotężniejsze są GPU z rodziny 40 - to seria 30 nadal pozostaje świetnym wyborem zarówno do pracy jak i rozrywki. Właściwie jeszcze do niedawna były to najpotężniejsze karty GPU na rynku i niewiele zmieniło się w tym aspekcie - nadal fantastycznie radzą sobie z dużymi obciążeniami. Dzięki ogromnemu buforowi i dużej przepustowości pamięci te procki są w stanie poradzić sobie w każdych warunkach, bez jakichkolwiek spowolnień czy nawet chwilowych potknięć. A to wszystko za stosunkowo niewielkie pieniądze, bo ceny laptopów wyposażonych w karty GeForce RTX 30 zaczynają się od poziomu 4 tysięcy złotych. To bardzo dobry stosunek jakości do ceny, w szczególności biorąc pod uwagę, że wraz z nowym sprzętem otrzymujemy dostęp do bezcennego źródła narzędzi, wiedzy i wsparcia. To kompleksowe rozwiązanie, które pozwoli wykorzystać swój potencjał przynajmniej w 120 proc.

Płatna współpraca

materiały promocyjne
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas