Laptopy dla czwartoklasistów za darmo. Rodzice z umową na 5 lat

Wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2023/2024, rusza pierwsza ogólnokrajowa edycja programu "Laptop dla ucznia". Komputery dostaną wszyscy uczniowie czwartych klas szkół podstawowych. Większość będzie mogła się cieszyć nowym sprzętem jeszcze we wrześniu. Niektórzy poczekają na laptopy znacznie dłużej, bo nawet do końca roku. Jaką umowę będą musieli podpisać rodzice i jakie laptopy trafią do czwartoklasistów?

Kiedy uczniowie czwartych klas dostaną laptopy?

Uczniowie czwartych klas - zgodnie z ustawowym zapisem - powinni otrzymać darmowe laptopy do 30 września. W roku szkolnym 2023/2024 termin ten będzie jednak znacznie wydłużony do 31 grudnia.  

To pierwszy rok obowiązywania przepisów, a dodatkowe trzy miesiące mają zapewnić właściwy przebieg całego procesu. Ministerstwo Cyfryzacji obiecuje, że wszyscy uprawnieni uczniowie dostaną swoje laptopy do końca jesieni.

Każdemu uczniowi przysługuje jeden laptop. Rozwiązanie jest wynikiem wejścia w życie ustawy o wsparciu rozwoju kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli

Reklama

Laptopy dostaną zarówno uczniowie placówek publicznych, jak i prywatnych. Komputery będą także dostarczone do uczniów publicznych i niepublicznych szkół muzycznych, które realizują kształcenie ogólne.

Za przyjęciem ustawy głosowało 434 posłów, 11 było przeciw, 7 wstrzymało się od głosu. 

Zgodnie z wypowiedzią Janusza Cieszyńskiego, ministra cyfryzacji, w roku szkolnym 2023/2024 do uczniów ma trafić 394 346 laptopów, kupionych za ponad miliard złotych. Na początek wydanych zostanie ok. 290 000 komputerów, a reszta będzie dostarczona w późniejszym terminie. Część przetargów doczeka się rozstrzygnięcia dopiero w pierwszej połowie września.

Laptopy dla czwartoklasistów. Jakie warunki i zasady?

Laptopy, które dostaną czwartoklasiści, formalnie będą własnością ich rodziców. Cały proces ma przebiegać następująco:

 • Ministerstwo Cyfryzacji ogłasza przetarg i kupuje laptopy;
 • laptopy trafiają do konkretnych szkół;
 • poszczególne szkoły przekazują laptopy rodzicom uczniów.

Przekazanie nastąpi na podstawie umowy, której wzór zostanie określony w odpowiednim rozporządzeniu. Szkoła przygotuje też protokół z przekazania. Oprócz przejrzystości rozporządzania środkami publicznymi umowa z rodzicem lub opiekunem prawnym ma spełniać dwa podstawowe zadania:

 • złożenie przez rodzica deklaracji, że dziecko nie dostało laptopa w innej szkole lub klasie (pod groźbą kary za składanie fałszywych zeznań);
 • uniemożliwienie jakichkolwiek czynności rozporządzających (np. sprzedaż laptopa) przez okres 5 lat od dnia wydania komputera.

Rodzic nie ma obowiązku podpisywania takiej umowy, a co za tym idzie przyjmowania laptopa na własność. Jeżeli opiekun odmówi, sporządzona zostanie umowa użyczenia - laptop trafi do ucznia, jednak formalnie będzie własnością szkoły. 

Jaka jest różnica? Laptop przyjęty na własność pozostaje u ucznia nawet w przypadku zmiany lub ukończenia szkoły. Komputery przyjęte na podstawie umowy użyczenia muszą zostać zwrócone do właściwej placówki w terminie 30 dni od ewentualnego przeniesienia.

Jakie laptopy dostaną czwartoklasiści?

Wbrew pierwotnym zapowiedziom nie będzie jednego modelu laptopa dla wszystkich uczniów. Terytorium kraju podzielono na 73 regiony przetargowe, z których 50 zakończyło się już wyborem konkretnej oferty. W sumie zgłosiło się 13 firm, które zaproponowały 6 modeli laptopów:

 • Lenovo V15 G3 IAP CTO,
 • HP  ProBook 440 G9,
 • Dell Latitude 3540,
 • ASUS ExpertBook B1502CBA,
 • Acer TravelMate P215-54,
 • ACER TravelMate P214-54.

Niezależnie od wybranego modelu, każdy laptop będzie miał zainstalowany system operacyjny oraz pakiet biurowy, wszystkie będą też objęte 36-miesięczną gwarancją. Każda naprawa powinna być wykonana w ciągu 5 dni roboczych od dnia zgłoszenia, a jeśli nie będzie to możliwe - uczeń otrzyma urządzenie zastępcze. Serwis gwarancyjny ma się odbywać w systemie door-to-door - po zgłoszeniu usterki laptopa odbierze kurier, a następnie dostarczy go po dokonaniu niezbędnych napraw w serwisie.

W zależności od regionu, ceny poszczególnych ofert wahają się od 2 872,05 zł do 2 950,77 zł. Poniżej znajdziesz listę poszczególnych modeli i okręgów, które w drodze przetargu zdecydowały się na ich wybór:

 • HP ProBook 440 G9: chełmsko-zamojski, sandomiersko-jędrzejowski, bytomski, gliwicki, jeleniogórski, kaliski, krośnieński, nowosądecki, nowotarski, oświęcimski, przemyski, rzeszowski, szczecińskim tarnobrzeski, tarnowski i wrocławski,  miasto st. Warszawa;

 • Dell Latitude 3540: miasto Łódź, radomski, siedlecki, suwalskie warszawsko zachodni, białostocki, elbląski, kielecki, koniński, krakowski, lubelski, płocki i sieradzki, miasto Kraków;

 • ASUS ExpertBook B1502CBA: chojnicki, częstochowski, katowicki, koszaliński, nyski, olsztyński, warszawsko wschodni i włocławski, miasto Poznań;

 • Acer TravelMate P215-54: bydgosko-toruński, ełcki, gdański, poznański i trójmiejski, miasto Wrocław;

 • Acer TravelMate P214-54: legnicko-głogowski, szczecinecko-pyrzycki i świecki.

W październiku ruszy też program Laptop dla nauczyciela, w którym kadra otrzyma bony w wysokości 2500 zł na zakup komputerów w sklepach, które zdecydują się wziąć udział w programie.

Czytaj także:

Jak wybrać najlepszy smartwatch? Drogi nie oznacza dobry

Wcześniej do śmieci, teraz do... paczkomatu. Lotnisko rozwiązało problem

Dziś już wszystko musi być AI. Nawet cola z Żabki

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Laptop | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy