Leonardo da Vinci położył wielki kabel energetyczny na dnie Morza Śródziemnego

Włoska firma ułożyła na dnie Morza Śródziemnego kabel energetyczny na rekordowej głębokości ponad 2 km. Połączy Sardynię, Sycylię z lądową częścią Włoch.

Włoskie wyspy połączone z lądem za pomocą kabla ułożonego na rekordowej głębokości
Włoskie wyspy połączone z lądem za pomocą kabla ułożonego na rekordowej głębokości123RF/PICSEL

Włoska firma Prysmian ukończyła instalację kabla energetycznego HVDC MI (Linii wysokiego napięcia prądu stałego) o napięciu 500 kV na bardzo dużej głębokości 2150 m, co jest obecnie rekordem w tej dziedzinie. Według informacji zakończyły się również próby morskie. Umowa ramowa obejmuje również system elektrod i kabel światłowodowy do monitorowania systemu, a także prace budowlane na lądzie i lądowanie HDD (Horizontal Directional Drilling).

Jest to instalacja bijąca rekordy branży, ponieważ po raz pierwszy kabel HVDC został położony na tak dużej głębokości, co wyznacza nowe standardy rynkowe.
przekazał Prysmian

Instalacja jest związana z utworzeniem nowego korytarza energetycznego w centrum Morza Śródziemnego o długości 970 km i mocy 1000 MW. Projekt Tyrrhenian Link połączy Sycylię z Sardynią i Półwyspem Apenińskim.

Czy kable wytrzymają na tak dużej głębokości?

2150 m to największa głębokość, na jaką kiedykolwiek dotarł kabel energetyczny. Układanie przewodów na takiej głębokości jest możliwe dzięki wykorzystaniu materiałów na bazie włókien syntetycznych o niskim współczynniku rozciągania i wysokim stosunku wytrzymałości do masy. Dzięki temu są odporne na zmęczenie materiału i ścieranie.

Dodatkowo kable zostały ułożone przez Leonardo da Vinci, największy na świecie statek do układania kabli, który wszedł do eksploatacji w sierpniu 2021 r.

Innowacyjny projekt związany z OZE

Włoski projekt jest związany z oczekiwanym, nawet czterokrotnym wzrostem mocy energii odnawialnej do 2030 r., przy czym największy wzrost energii wiatrowej i słonecznej notuje się właśnie na dwóch wspomnianych wyspach.

Projekt o wartości 1,7 mld euro ma na celu zwiększenie zdolności  wymiany energii elektrycznej, wsparcie rozwoju sieci energetycznej i poprawę niezawodności sieci. Składa się z dwóch sekcji. Odcinek wschodni rozciąga się na długości 490 km od Termini Imerese na Sycylii z Torre Tuscia Magazzeno w pobliżu Battipaglia (na SE od Neapolu) w Kampanii. Odcinek zachodni o długości 480 km łączy Termini Imerese z Terra Mala na Sycylii. Uruchomienie sieci jest przewidywane najwcześniej w 2025 roku.

Ogromny humanoidalny robot będzie naprawiał linie kolejowe w JaponiiinteriaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas