Marsjański helikopter za jednym zamachem przeleciał aż 625 metrów [WIDEO]

Helikopter Ingenuity szaleje na Marsie. Inżynierowie wyciskają z niego siódme poty, ale urządzenie widać stać na o wiele, wiele więcej, niż wcześniej zakładali. Najlepsze jednak znajduje się dopiero przed nami.

Marsjański helikopter za jednym zamachem przeleciał aż 625 metrów [WIDEO]
Marsjański helikopter za jednym zamachem przeleciał aż 625 metrów [WIDEO]Geekweek - import

Astronomowie pieją z zachwytu możliwości Ingenuity. To małe urządzenie czyni cuda, w trakcie każdego nowego lotu, poprawiając swoje wcześniejsze rekordy. Podczas najnowszego, dziewiątego już lotu, helikopter przebył aż 625 metrów. Wcześniejszy rekord to zaledwie 266 metrów. W sumie spędził w powietrzu 166 sekund, pobijając rekord z końca maja, gdzie unosił się przez 139,9 sekundy.

Naukowcy informują jednak, że to nie jest kres jego możliwości. Niebawem dojdzie do kolejnych lotów. Helikopter ma w trakcie nich przebyć jeszcze dłuższy dystans i osiągnąć jeszcze większą prędkość. Obecnie jest to już 5 metrów na sekundę.

Eksperymenty NASA pokazują, że w tego typu urządzeniach tkwi ogromny potencjał. Mówimy tutaj o pierwszym dronie, który został wysłany na Marsa, a pomimo tego faktu, nie tylko nie ma z nim poważnych problemów technicznych, ale również odnosi on tak ogromne sukcesy, że przyćmiewają one dokonania samego łazika Perseverance.

Przypominamy, że w laboratoriach NASA Ames i firmy AeroVironment trwają już prace nad nowymi dronami. Inżynierowie ujawnili, że będą to znacznie bardziej zaawansowane maszyny. Przypomnijmy, że helikopter Ingenuity waży zaledwie 1,8 kilograma, natomiast nowy dron będzie miał masę ponad 30 kilogramów. Mówimy tutaj zatem o potężniej maszynie.

NASA chce wyposażyć ją w najnowocześniejsze technologie. Można śmiało rzec, że będzie to taki latający łazik, gdyż na jego pokładzie znajdą się podobne instrumenty badawcze, co na łaziku Perseverance. Inżynierowie chcą, by sześciowirnikowy helikopter pokonywał dziennie nawet 10 kilometrów. Ingenuity za jednym zamachem nie przeleci więcej, niż kilometr.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas