Microsoft stworzy chmury na Księżycu. Pomoże mu w tym firma SpaceX

Przemysł kosmiczny rozwija się w niesłychanym tempie. Wiele korporacji zaczyna coraz poważniej myśleć o rozszerzeniu swoich biznesów poza Ziemię. Jedną z nich stał się właśnie Microsoft.

Microsoft stworzy chmury na Księżycu. Pomoże mu w tym firma SpaceX
Microsoft stworzy chmury na Księżycu. Pomoże mu w tym firma SpaceXGeekweek - import

W latach 20. na ziemskiej orbicie mają zacząć powstawać pierwsze hotele dla kosmicznych turystów, a na Księżycu pierwsze bazy. Mieszkańcy będą potrzebowali szybkiego dostępu do Internetu, dostępu do potężnych chmur obliczeniowych i wielu wyspecjalizowanych technologii przydatnych w pracy badawczej.

I tutaj do gry wchodzi Microsoft, który ma bardzo ambitny plan stworzenia chmur obliczeniowych i połączenia nimi Ziemi, Księżyca, Marsa i instalacji kosmicznych. Firmy takie jak SpaceX czy Blue Origin również potrzebują takich technologii, by przetwarzać niezliczone ilości danych pozyskanych na drodze eksperymentów badawczych związanych z rakietami czy satelitami.

Microsoft nawiązał więc współpracę z firmą Elona Muska, by zaoferować jej Azure Space, czyli technologię chmurową, która znacząco przyspieszy rozwój projektów SpaceX. Inżynierowie giganta z Redmond zajmą się przetwarzaniem danych z satelitów Starlink, symulacjami planowanych misji kosmicznych oraz wirtualnym testowaniem podzespołów rakiet i statków kosmicznych.

Microsoft chwali się, że dzięki nowym usługom skierowanym do prywatnego sektora przemysłu kosmicznego, dojdzie do szybszej realizacji wielkich planów Elona Muska, a mianowicie zaoferowania lotów turystycznych wokół Księżyca oraz budową kolonii na Srebrnym Globie i Marsie.

Microsoft również skorzystać na tej współpracy. Gigant uzyska dostęp do kosmicznego internetu Starlink, dzięki czemu będzie mógł powiększyć swoją ofertę chmurową dla większości mieszkańców naszej planety, a w szczególności pomoże w rozwoju np. rolnictwa, co może wiązać się z walką z ograniczeniem głodu na świecie.

Źródło: GeekWeek.pl/Microsoft/SpaceX / Fot. Microsoft

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas