Microsoft zmieni Wrocław w Inteligentne Miasto przyszłości

Najnowsze technologie umożliwiają transformacje energetyczne i cyfrowe miast, które dzięki nim staną się lepszymi miejscami do życia dla setek tysięcy ludzi. Takie cyfrowe przemiany niebawem przejdzie Wrocław.

Microsoft zmieni Wrocław w Inteligentne Miasto przyszłości
Microsoft zmieni Wrocław w Inteligentne Miasto przyszłościmateriały prasowe

Tauron i Microsoft zawarły właśnie strategiczne partnerstwo, którego celem będzie współpraca w zakresie transformacji energetycznej i cyfrowej stolicy Dolnego Śląska. Mają w tym pomóc innowacyjne technologie, których próżno będzie szukać w innych miastach Polski, a nawet świata.

Inteligentne Miasta to przyszłość. Technologia pozwoli mieszkańcom efektywniej wykorzystać dostępne zasoby i zwiększyć potencjał produkcyjny, a to przełoży się na lepszą jakość życia. Wrocław już jest nowoczesnym, szybko rozwijającym się miastem, ale teraz nowe rozwiązania pomogą mu jeszcze zwiększyć przewagę nad innymi.

Celem partnerstwa Microsoftu i Taurona jest usprawnienie funkcjonowania najróżniejszych usług, oszczędność energii, ulepszenie ruchu ulicznego, bezpieczniejszy i szybszy dostęp do zasobów globalnej sieci czy lepsze zatroszczenie się o środowisko naturalne.

Obie firmy skupią się na stworzeniu oprogramowania, baz danych w chmurze, systemu zbierania i analizowania informacji oraz infrastrukturze komunikacyjnej. Tysiące kamer, czujników i danych z inteligentnych urządzeń będą analizowane przez systemy sztucznej inteligencji, by ograniczyć tworzenie się korków na drogach, pozwolić służbom szybciej reagować na wypadki, łatwiej znaleźć miejsca parkingowe, czy po prostu dojechać w dowolne miejsce.

W obszarze Smart City wraz z Microsoftem budujemy naszą ofertę usług dla miast. We Wrocławiu przetestujemy wdrożenie przydatnych w codziennym życiu usług, dzięki którym m.in. wygodniej i bezpieczniej będzie można poruszać się po mieście
wyjaśnia Krzysztof Surma, wiceprezes ds. finansów Tauron Polska Energia

Na ulicach pojawi się inteligentne oświetlenie i przejścia dla pieszych, które zadbają o bezpieczeństwo mieszkańców w trakcie nocy i kiepskich warunków atmosferycznych. Turyści będą mogli sprawniej poruszać się po najciekawszych miejscach stolicy Dolnego Śląska, a sami wrocławianie każdego dnia zaoszczędzą wiele minut, które dotychczas spędzali w korkach lub urzędach.

Przy okazji Microsoftu warto wspomnieć, że amerykański gigant poinformował w maju ubiegłego roku o swoich planach względem naszego kraju, które zakładają znaczne przyspieszenie cyfryzacji firm, społeczeństwa i instytucji państwowych, a docelowo stworzenie Polskiej Doliny Cyfrowej. Projekt ma wartość, bagatela, miliard dolarów.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas