MIT ujawnia blokujący dźwięk... jedwab. Jest cienki jak włos

Naukowcy opracowali specjalną jedwabną tkaninę, cieńszą od ludzkiego włosa, która idealnie tłumi hałas. Ich zdaniem potencjalne zastosowania są niezwykle szerokie, od wygłuszania domów po funkcje militarne.

Hałas to dla ciebie duży problem? MIT ma rozwiązanie
Hałas to dla ciebie duży problem? MIT ma rozwiązanieslasny123RF/PICSEL

Niechciany hałas jest dużym problemem, przeszkadzającym w pracy, nauce czy odpoczynku, kiedy go najbardziej potrzebujemy, zwłaszcza że w dzisiejszych czasach coraz trudniejsze jest też znalezienie naprawdę cichego otoczenia. Naukowcy MIT uważają jednak, że mają sposób na jego rozwiązanie, a mianowicie zainspirowani technologią stosowaną w słuchawkach redukujących hałas, opracowali innowacyjną jedwabną tkaninę, która doskonale wycisza.

Jedwab cieńszy niż włos

Zdaniem badaczy jest ona tak cienka jak ludzki włos, a wewnątrz tego specjalnego materiału znajduje się włókno, które “ożywa" po przyłożeniu ładunku elektrycznego. Tkanina zaczyna się wibrować, gdy tylko słyszy dźwięk, co pomaga zatrzymać hałas na dwa różne sposoby. Po pierwsze, emitując fale dźwiękowe, które zakłócają niepożądany hałas, rozwiązanie to pozwala wyciszyć małe przestrzenie, jak pokoje lub samochody (można użyć takiej tkaniny do wykonania przegród w otwartych przestrzeniach roboczych lub cienkich ścian).

W świecie, w którym hałas zdaje się zagłuszać spokój, naszym celem było stworzenie ciszy, towaru nawet cenniejszego niż złoto. Wykorzystując moc wibracji tkaniny, otworzyliśmy nowy obszar możliwości tworzenia cichych przestrzeni
powiedziała Grace Yang, główna autorka badania.

Chroni przed hałasem na dwa sposoby

Ale naukowcy odkryli coś jeszcze, w pewnym momencie zdali sobie sprawę, że utrzymywanie tkaniny w bezruchu również może pomóc w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się dźwięku. Tkanina staje się silnym ochraniaczem, zatrzymując hałas przedostający się przez ściany lub przegrody, a nawet odbijać dźwięk w taki sposób, jaki lustro odbija światło.

Ich eksperymenty wykazały, że zarówno właściwości mechaniczne tkaniny, jak i wielkość jej porów wpływają na efektywność generowania dźwięku. Chociaż jedwab i muślin mają podobne właściwości mechaniczne, mniejsze rozmiary porów jedwabiu sprawiają, że jest to lepszy głośnik tekstylny.

Kiedy przetestowali jedwabną tkaninę w trybie bezpośredniego tłumienia, odkryli, że może ona znacznie zmniejszyć głośność dźwięków do 65 decybeli, a w trybie tłumienia wibracji tkanina może zmniejszyć przenoszenie dźwięku nawet o 75 proc.

Istnieje niezliczona ilość możliwości czekających na odkrycie. Dopiero zarysowaliśmy powierzchnię tego, co może osiągnąć ta tłumiąca dźwięk tkanina. To dopiero początek podróży w stronę cichszego, spokojniejszego świata
powiedział Yang.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas