Nadajniki telewizji naziemnej i mapa zasięgu. Jak ustawić antenę?

Chcesz korzystać z cyfrowej telewizji naziemnej, ale nie wiesz gdzie znajduje się nadajnik DVB-T2? W tym jak ustawić antenę do odbioru telewizji naziemnej, żeby uzyskać jak najlepszy sygnał w dekoderze albo telewizorze z pewnością pomoże mapa z nadajnikami telewizji naziemnej dostępna na stronie ich operatora - Emitela. Jeszcze prościej będzie z aplikacją na smartfony.

Od połowy 2022 roku w Polsce można za darmo oglądać ponad 30 programów w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Właśnie wtedy nastąpiła zmiana standardu nadawania z DVB-T na DVB-T2, a w grudniu 2023 roku na nowy standard przełączony został MUX-3 - multipleks z programami TVP

DVB-T2 to druga generacja standardu naziemnej telewizji cyfrowej, która pozwala oszczędzić nawet 50 procent pasma względem DVB-T. 

Reklama

Po zmianach telewidzowie mają lepszą jakość dźwięku i obrazu (nawet 4K), a nadawcy mogą też przesyłać dodatkowe usługi wykorzystując tzw. telewizję hybrydową HbbTV (dodatkowe kanały czy usługi VOD, jak Polsat Go).

Mapa nadajników telewizji naziemnej w Polsce. Jaki kanał wyszukać?

W Polsce za nadawanie programów w ramach ogólnopolskich multipleksów telewizji naziemnej odpowiada firma Emitel.

Nadajniki rozmieszczone są we wszystkich regionach Polski, a każdy multipleks (MUX) ma inne parametry (lokalizacja, kanał, moc, polaryzacja). Nie sposób zapamiętać tych danych, dlatego Emitel przygotował stronę internetową oraz aplikację EmiMaps na smartfony. 

Oprócz parametrów technicznych dowiemy się też m.in. w jakiej odległości od nadajnika telewizji naziemnej DVB-T2 znajduje się nasz dom.

Oba rozwiązania to doskonałe narzędzia do ustawiania anteny telewizji naziemnej. Przy czym apka i smartfon będą tutaj bardziej pomocne. Wystarczy udostępnić swoją lokalizację a , korzystając z kompasu i GPS, sam skieruje nas w kierunku nadajnika DVB-T2. 

W obu rozwiązaniach po najechaniu na symbol nadajnika w naszym regionie widzimy też orientacyjny zasięg multipleksu telewizji naziemnej. 

Jak ustawić antenę naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2?

Do odbioru telewizji naziemnej jest niezbędny odpowiedni dekoder albo telewizor ze standardem DVB-T2/HEVC. Ale to nie koniec. Do urządzenia musimy podłączyć antenę. Tylko jaką wybrać? 

Tutaj także z pomocą przychodzi strona albo aplikacja Emitela. Jeśli znajdujemy się blisko nadajnika naziemnej telewizji cyfrowej, dowiemy się, że powinna nam wystarczyć antena o niewielkim zysku (nawet antena panelowa). 

Gdy odległość od nadajnika jest większa - możemy się dowiedzieć, że do odbioru potrzebna będzie antena kierunkowa o dużym zysku. Jesteśmy też informowani, czy do anteny powinniśmy zastosować wzmacniacz. 

Kanały DVB-T2. Lista programów w telewizji naziemnej

Programy naziemnej telewizji cyfrowej w Programy naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce za darmo są dostępne z pięciu ogólnopolskich multipleksów. 

  • Multipleks 1 (MUX-1): Eska TV, TTV, Polo TV, Antena, TV Trwam, Stopklatka, Fokus TV, Wydarzenia24

  • Multipleks 2: Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV Puls, PULS 2, TV6

  • Multipleks 3: TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP 3, TVP Sport, TVP Historia, TVP Kultura, TVP ABC oraz kanały HBB: TVP ABC 2, TVP Historia 2, TVP Kultura 2.

  • Multipleks 6: TVP ABC, TVP Dokument, TVP Kobieta, TVP Nauka, TVP Kultura, TVP Rozrywka, TVP Polonia, Alfa TVP, Belsat (ostatnie trzy programy do 13 stycznia 2024 roku zostały zastąpione przez równoległą transmisję TVP 1, TVP 2 i TVP Info).

  • Multipleks 8: Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

W niektórych regionach Polski dostępne są także multipleksy lokalne. 

PolsatBox oferuje z kolei płatną ofertę programów w ramach multipleksu 4, w którym są programy: Eleven Sports 1, Eleven Sports 2, Eurosport 1, Eurosport 2, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, TVN 24, TVN Style, TVN Turbo, Polsat News Polityka. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Telewizja naziemna | antena telewizyjna | SEO
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy