Najgłębszy odwiert w Polsce pod znakiem zapytania. Wstrzymano prace

Najgłębszy odwiert geotermalny w Polsce powstaje w gminie Szaflary nieopodal Zakopanego. Niestety prace przy projekcie zostały wstrzymane i nastąpiło to po dowierceniu się do poziomu niespełna 6000 m. Docelowo odwiert miał być głęboki na 7000 m. Nie wiadomo, czy prace w tym kierunku będą kontynuowane.

Najgłębszy odwiert w Polsce pod znakiem zapytania. Wstrzymano prace.
Najgłębszy odwiert w Polsce pod znakiem zapytania. Wstrzymano prace.Fot. Pawel MurzynEast News

Odwiert geotermalny w Bańskiej Niżnej w gminie Szaflary (w pobliżu Zakopanego) to duża inwestycja, której łączny koszt przekracza 100 mln zł i ogłoszono ją w 2022 r. Projekt był dla regionu bardzo ważny, gdyż gorąca woda z głębin miała być wykorzystana do ogrzewania budynków w gminie i okolicy. Niestety realizacja stoi pod znakiem zapytania, o czym poinformował Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar.

Najgłębszy odwiert w Polsce na razie wstrzymany

Problemy związane z tą inwestycją zaczęły się jakiś czas temu. Po osiągnięciu głębokości 5900 m natrafiono na przeszkody w postaci bardzo twardych skał. Doszło do sytuacji, że ścianki zaczęły się obsypywać. Zdecydowano się więc na wzmocnienie odwiertu poprzez wykonanie korka cementowanego. Później go przewiercono. To jednak nie rozwiązało wszystkich problemów.

Po analizie próbek skał pobranych na głębokości zdecydowano się na wstrzymanie dalszych prac, które już wcześniej przeciągnęły się w czasie. Plan zakładał osiągnięcie zadanej głębokości do przełomu marca i kwietnia, ale harmonogramu nie udało się dotrzymać.

Odwiert geotermalny w Szaflarach być może będzie kontynuowany

Na szczęście nic nie jest jeszcze przesądzone. Obecnie pod uwagę brane są różne scenariusze. Decyzja związana z losami inwestycji powinna zostać ogłoszona jeszcze w tym miesiącu i nastąpi to po konsultacjach z międzynarodowym gremium ekspertów.

Docelowo odwiert geotermalny w Szaflarach miał być głęboki na 7000 m. Ma tam znajdować się źródło o temperaturze przekraczającej 150 stopni Celsjusza. Warto dodać, że już na poziomie około 5000 m udało się natrafić na pokłady mające temperaturę około 120 stopni Celsjusza. Jeszcze wcześniej (na głębokości 3000 m) zlokalizowano źródła o temperaturze 85 stopni Celsjusza.

Finalnie najważniejsza dla nas jest eksploatacja wód geotermalnych. Jeden z wariantów zakładał powrót do wcześniej odkrytych gorących źródeł na głębokości 3000 i 5000 m.
mówi Rafał Szkaradziński, wójt Szaflar

Wspomniany projekt miał zapewnić ciepło w budynkach nie tylko w gminie Szaflary, ale również w Nowym Targu. Inwestycja jest finansowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Łączna kwota realizacji wynosi 132 mln zł.

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas