Największy test trzęsienia ziemi w historii. Drewniany wieżowiec wytrzymał?

Kalifornijskie studio architektoniczne wraz z zespołem naukowców przeprowadziło dotychczas największy test trzęsienia ziemi wieżowca wykonanego z drewna. Mają nadzieję, że naturalny materiał pomoże w zwiększeniu odporności budynków na obszarach aktywnych sejsmicznie.



Kalifornijskie studio architektoniczne Lever Architecture wraz z naukowcami przeprowadzili dotychczas największy test trzęsienia ziemi wieżowca wykonanego z drewna konstrukcyjnego. Chcieli sprawdzić, czy wytrzyma wstrząsy podobne do trzęsienia ziemi o sile 6,7 i 7,7.

Drewniane wieżowce w strefach aktywnych sejsmicznie. Na potrzeby testu zbudowano pełnowymiarowy model

Choć sam wieżowiec nie jest gigantyczny, ma 34 metry wysokości, to jest najwyższym budynkiem, jaki przetestowano na stole wstrząsowym. W Tall Wood Project, który jest częścią  Natural Hazard Engineering Research Infrastructure ( NHERI ) uczestniczyły setki specjalistów ze środowisk akademickich, architektonicznych i budowlanych.

Reklama

Wieżowiec został zaprojektowany przez architektów specjalnie na potrzeby testu prowadzonego przez Colorado School of Mines przy wykorzystaniu największego na świecie hydraulicznego stołu wstrząsowego o wymiarach 7,6 m x 12,2 m, należącego do Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Lever Architecture specjalizuje się w drewnianej architekturze i jest znana z pierwszych propozycji wysokich budynków z tego materiału.

― Budynki [w strefach aktywnych sejsmicznie - red.] projektowane są tak, aby wytrzymały duże trzęsienie ziemi, ale większość z nich później wymaga rozbiórki ― skomentował  Thomas Robinson, dyrektor Lever Architecture.

Testowana technologia zakłada całkowicie drewniany budynek spięty stalowymi prętami poprowadzonymi przez całą wysokość konstrukcji. To nieco inna konstrukcja niż wiele  istniejących drewnianych wysokościowców, które częściowo są wykonane z betonu. Chodzi o stropy wylane z tego materiału w celu usztywnienia konstrukcji i zapobieganiu nadmiernemu odchylaniu. Analizom poddano siedem różnych rodzajów drewna konstrukcyjnego, w tym drewno klejone warstwowo (glulam), drewno klejone krzyżowo (CLT), i drewno łączone mechanicznie (NLT).

Zespół ma nadzieję, że przeprowadzony z sukcesem test pomoże zmienić przepisy na korzyść budownictwa z drewna na obszarach narażonych na trzęsienia ziemi, takich jak Kalifornia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Architektura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama