NASA zachwycona polskim patentem. "Wyślemy go na Marsa"

Amerykańska Agencja Kosmiczna jest zainteresowana polskim wynalazkiem do tego stopnia, że chce go wysłać przy okazji nowej misji na Czerwoną Planetę.

NASA zachwycona polskim patentem z Politechniki Wrocławskiej. Może pojawić się na Marsie
NASA zachwycona polskim patentem z Politechniki Wrocławskiej. Może pojawić się na MarsieNASA/JPLmateriały prasowe

Niedawno w Polsce wizytował Bill Nelson, szef NASA. Przyznał on w wywiadach, że agencja jest zainteresowana większą współpracą z polskimi naukowcami i firmami, ponieważ w naszej myśli technicznej drzemie ogromny potencjał, który może być wykorzystany w wielkich misjach na obce planety.

Prof. Grzegorz Wrochna, szef Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) ujawnił w rozmowie z PAP, że amerykańskie Jet Propulsion Laboratory (JPL) jest zainteresowane trzema polskimi technologiami. Najbardziej uwagę NASA przykuwa wynalazek, który powstał na Politechnice Wrocławskiej.

Polskie technologie z NASA będą badać Wszechświat

Mowa tutaj o specjalnych czujnikach. Naukowcy z NASA poważnie myślą o wykorzystaniu ich w badaniach atmosfery Marsa. Co ciekawe, według nich, są one o wiele praktyczniejszym, tańszym i skuteczniejszym wynalazkiem do tego typu badań od nawet najbardziej zaawansowanych łazików.

Koncepcja zakłada rozmieszczenie takich czujników w różnych miejscach marsjańskiego globu i stałe monitorowanie stanu atmosfery. Naukowcy tłumaczą, że taką misję można przeprowadzić przy niskim nakładzie środków. Tymczasem dotychczas badania wykonywało się za pomocą niezwykle drogich sond czy robotów.

Szef NASA zachwycony polską myślą techniczną

Ale to nie wszystko. NASA żywo zainteresowana jest również technologią, która rozwijana jest na Politechnice Rzeszowskiej. Polscy inżynierowie mają znakomite narzędzia do badań i optymalizacji śmigieł dla nowego marsjańskiego drona. Dzięki nowej technologii, bezzałogowce będą mogły znacznie szybciej i sprawniej poruszać się w atmosferze 100 razy rzadszej od ziemskiej.

Oprócz czujników i optymalizacji śmigieł, polscy inżynierowie oferują NASA również innowacyjne baterie na potrzeby zasilania kosmicznych urządzeń. Otóż firma The Batteries z Podkarpackiej Doliny Lotniczej opracowała przemysłową metodę produkcji baterii suchych. Nie zawierają one ciekłego elektrolitu. — Takie baterie wytrzymują ekstremalne temperatury, mają wysokie prądy ładowania i rozładowania bez utraty własności. Rozmawiają już z największymi producentami, a naszą ambicją jest włączenie ich do programu kosmicznego — powiedział prof. Wrochna.

Polska Agencja Kosmiczna wyśle misję na Księżyc

Szef Polskiej Agencji Kosmicznej poinformował szefa NASA, że w naszym kraju powstaje obecnie wiele przełomowych technologii, które można z powodzeniem wykorzystać w przemyśle kosmicznym. Najlepszym przykładem mogą być ogniwa perowskitowe. Polska firma Saule Technologies na czele z utalentowaną Olgą Malinkiewicz niedawno otworzyła pierwszą na świecie fabrykę takich ogniw. Je również można wykorzystać do zasilania urządzeń kosmicznych.

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas