Naukowcy stworzyli najsilniejsze w historii kontrolowane pole magnetyczne

Fizykom udało się wygenerować najsilniejsze pole magnetyczne, jakie w swojej historii była w stanie kontrolować ludzkość. To wielki wyczyn, który daje ogromne możliwości i pozwoli opracować nowe technologie.

Możemy mówić o osiągnięciu kolejnego wielkiego kamienia milowego w dziedzinie fizyki. Japońskim naukowcom z University of Tokyo udało się wytworzyć i utrzymać pole magnetyczne czterysta razy silniejsze od tego wytwarzanego w trakcie obrazowania metodą rezonansu magnetycznego.

W trakcie eksperymentu wykorzystano technikę kompresji strumienia magnetycznego. Efekt był piorunujący. Pole magnetyczne osiągnęło wartość 1200 tesli, a później nastąpiła eksplozja i pożar. Chociaż jakiś czas temu Rosjanom udało się uzyskać 2800 tesli, to jednak Japończycy o wiele dłużej utrzymali tak silne pole magnetyczne w ryzach, co jest niezwykle ważne z punktu badawczego.

Reklama

Naukowcy z University of Tokyo szczycą się, że pole magnetyczne o mocy 1200 tesli przetrwało 40 mikrosekund. Może wydawać się to niewiele, ale to wielkie osiągnięcie, które pozwoli prowadzić badania nad technologią napędów i źródeł energii przyszłości, a mianowicie nad nadprzewodnikami.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Max Pixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy