Reklama

Niesamowity robot Gundam rozpoczął pracę na japońskiej kolei

Japońska firma kolejowa wprowadziła do służby pilotowanego przez VR robota Gundam, który serwisuje elementy sieci trakcyjnej japońskiej superszybkiej kolei Shinkansen.

Japońska firma kolejowa wprowadziła do służby pilotowanego przez VR robota Gundam, który serwisuje elementy sieci trakcyjnej japońskiej superszybkiej kolei Shinkansen.
Robot Gundam rozpoczął pracę na japońskiej kolei /West Japan Rail Company /Twitter

Firma West Japan Rail Company opublikowała na swoim profilu materiał filmowy, w którym chwali się niesamowitymi zdolnościami swojego nowego pracownika. I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, bo Japończycy znani są ze swojej ciężkiej pracy, gdyby nie fakt, że mowa tutaj o potężnym humanoidalnym robocie.

Szefostwo znanej na cały świat japońskiej firmy kolejowej wpadło na pomysł budowy humanoidalnego robota Gundam na potrzeby serwisowania sieci trakcyjnych i montażu ciężkiego sprzętu. W projekcie pomogły Human Machinery co. i Nippon Signal co.

Robot Gundam zwiększy bezpieczeństwo pracowników kolei

Zamontowany na końcu dźwigu tors robota w stylu Gundam, naśladuje ruchy ramion i głowy ludzkiego pilota, który widzi oczami robota za pomocą gogli VR. Władze firmy nie ukrywają, że kluczowym celem realizacji całego projektu jest "poprawa wydajności i bezpieczeństwa", umożliwiając pracownikom podnoszenie i naturalną manipulację ciężkim sprzętem wokół systemu szynowego bez narażania ich na ryzyko porażenia prądem lub upadku z dużej wysokości.

Reklama

Na materiale filmowym możemy zobaczyć, jak robot z łatwością podnosi i pozycjonuje niektóre dość duże i ciężkie elementy, a także czyści konstrukcje szyn podwieszanych za pomocą specjalnej szczotki wielokątowej. Dotychczas takie prace musiało wykonywać jednocześnie kilka osób. Teraz wystarczy jeden robot.

Roboty to przyszłość starzejącego się społeczeństwa Japonii

W Kraju Kwitnącej Wiśni coraz częściej i powszechniej stosuje się wszelkiej maści roboty. Rząd chce w ten sposób nie tylko zwiększyć efektywność wykonywania prac w różnych gałęziach przemysłu i ograniczyć koszty, ale również zadbać o zdrowie, bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców.

Starzejące się i żyjące coraz dłużej japońskie społeczeństwo będzie wymagało szczególnej opieki. Władze upatrują pomoc w zaawansowanych robotach, które niczym ludzkie opiekunki będą każdego dnia dbały o miliony Japończyków. Robot Gundam pracujący na kolei to tylko jeden z setek innych podobnych projektów realizowanych w tym kraju. Jak widzimy, pomysł spełnił pokładane w nim nadzieje. Trzymamy kciuki, by podobnie stało się z innymi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: robot gundam | kolej | Japonia | technologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy