Odbudowa Ukrainy trwa mimo wojny. Pierwsza w Europie szkoła w druku 3D

Mimo trwającej wojny, Ukraina stara się odbudowywać zbombardowane tereny. Dużym problemem są zniszczone bądź poważnie uszkodzone budynki szkół, wiele dzieci utraciło dostęp do edukacji. Tutaj z pomocą przychodzi technologia druku 3D, dzięki której we Lwowie powstaje pierwsza w Europie szkoła zbudowana za pomocą tej technologii.

Warstwa po warstwie, budynek zaczyna nabierać realnych kształtów
Warstwa po warstwie, budynek zaczyna nabierać realnych kształtówcobod.commateriały prasowe

Budowa pierwszej takiej szkoły w Europie

Od rozpoczęcia się rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku skala zniszczeń nieustannie rośnie. Priorytetem władz jest jak najszybsza odbudowa kraju, aby ludzie mogli wrócić do swoich miast. Szacuje się, że od początku wojny całkowicie zniszczonych zostało 300 szkół, a 2600 jest poważnie uszkodzonych.

Do tego 2,5 miliona dzieci zostało wewnętrznie przesiedlonych, ponieważ ich rodziny szukają bezpieczniejszego miejsca do życia. Stanowi to bardzo duże wyzwanie dla miast przyjmujących nieustannie przesiedleńców wojennych. Dzieci bez odpowiedniej edukacji nie będą miały przyszłości. Jednym z miast, które przyjmuje duże liczby osób poszukujących bezpiecznego miejsca do życia, jest Lwów.

Problem z dostępem do edukacji ukraińskich dzieci

Zamknięcia szkół, nieustanne bombardowania i wysiedlenia sprawiają, że dostęp do edukacji jest bardzo trudny. Zwłaszcza dotyczy to dzieci na obszarach najbardziej dotkniętych wojną. Miasto Lwów, aby pomóc przesiedlonym uczniom wrócić do szkół, we współpracy z lokalnym funduszem charytatywnym Team4UA zainicjowało budowę szkoły wydrukowanej w technologii druku 3D.

Wykonawcą projektu jest duńska firma budowlana 3DCP Group, a dostawcą sprzętu jest 3D COBOD. Drukowana szkoła to parterowy budynek o łącznej powierzchni użytkowej 370 m2. Warstwa po warstwie, budynek zaczyna nabierać realnych kształtów.

Projekt budowy szkoły w oparciu o technologię druku 3D ma na celu zapewnienie dostępu do edukacji dzieciom dotkniętym wojną na pełną skalę na Ukrainie, a także stworzenie integracyjnej przestrzeni dla dzieci wewnętrznie przesiedlonych we Lwowie. Zniszczone szkoły i inne placówki oświatowe pozbawiają młodsze pokolenie możliwości otrzymania wysokiej jakości edukacji, co może mieć negatywny wpływ na ich przyszłość i przyszłość państwa.
Mówi Jean-Christophe Boni, założyciel i prezes fundacji humanitarnej Team4UA.

Budowa szkoły wydrukowanej na drukarce 3D rozpoczęła się już we wrześniu 2022 roku, jednak została tymczasowo wstrzymana ze względu na masowe rosyjskie ataki rakietowe, które odcinały prąd niezbędny przy budowie. Prace nad nową szkołą zostały wznowione, a wykonawca szacuje, że zostanie oddana do użytku już w 2024 roku. Ma pomieścić około 100 uczniów.

Technologia druku 3D przyszłością Ukrainy

Eksperci szacują, że odbudowa zniszczeń infrastruktury Ukrainy spowodowanych przez rosyjskiego agresora, będzie kosztowała miliardy dolarów. Wojna w dalszym ciągu trwa, a ostatnie wydarzenia związane z wysadzeniem tamy Nowa Kachowka spowodowały kryzys, który porównywalny jest do katastrofy czarnobylskiej.

Dzięki temu, że ukraińskie wojska z dnia na dzień wyzwalają kolejne miejscowości spod rosyjskiego jarzma, można rozpoczynać prace związane z odbudową zniszczeń. Wołodymyr Zelenski ma ambitne plany, nie tylko odbudowania Ukrainy, ale również stworzenia fundamentów pod nową rzeczywistość. Jednak będzie to wymagało nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale również użycia najnowocześniejszych technologii.

Coraz częściej pojawiają się informacje na temat planu wykorzystania do odbudowy kraju zamrożonych rosyjskich aktywów.

Dzięki technologii druku 3D odbudowa Ukrainy ma przebiec dużo szybciej niż przy pomocy standardowych metod. Korzystając z tego rozwiązania, inicjatorzy projektu chcą przyspieszyć tworzenie obiektów edukacyjnych. Docelowo też odbudowę niezbędnej infrastruktury w zniszczonej Ukrainie.

„Słodycze z łyżeczki”. Śródziemnomorski deser z tradycjamiDOUNIA MAHIEDDINE / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas