Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Rząd rozważa pociągi, tramwaje i autobusy

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany to nowy pomysł resortu na podróżowanie różnymi środkami transportu. Rząd bierze pod uwagę przejazdy realizowane pociągami, tramwajami oraz autobusami. Podobny system funkcjonuje w Holandii. Kiedy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w Polsce?

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Rząd rozważa pociągi, tramwaje i autobusy.
Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Rząd rozważa pociągi, tramwaje i autobusy.materiały prasowe

Podróżowanie różnymi środkami transportu w Polsce nie należy do najwygodniejszych, co związane jest z koniecznością zakupu biletów na poszczególne formy przejazdów. Rząd zdaje sobie sprawę z tego problemu i planuje zaradzić. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad nowym rozwiązaniem o nazwie Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Co to jest i kiedy można spodziewać się wdrożenia?

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany odpowiedzią na potrzeby Polaków

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad Ogólnopolskim Biletem Zintegrowanym po interpolacji grupy posłów. Resort wskazuje na potrzebę wprowadzenia udogodnień, które mają wpłynąć na poprawienie oferty oraz rozwiązać dotychczasowe problemy, w tym związane z koniecznością ujednolicenia ulg, które przysługują różnym grupom podróżujących.

Ministerstwo Infrastruktury bada możliwość wprowadzenia Ogólnopolskiego Biletu Zintegrowanego, łączącego różne rodzaju transportu publicznego. Wspomniany projekt to zaawansowany i kompleksowy koncept odpowiadający na rosnące wyzwania związane z mobilnością miejską i regionalną oraz potrzebą promowania zrównoważonych form transportu w Polsce.
powiedział Piotr Malepszak, wiceminister Ministerstwa Infrastruktury w rozmowie z TVN 24

Jednolity bilet obejmie pociągi, autobusy i tramwaje

Plan resortu jest taki, aby Ogólnopolski Bilet Zintegrowany zapewnił możliwość podróżowania różnymi środkami transportu. Resort bierze pod uwagę pociągi, autobusy oraz tramwaje. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury bada rozwiązania z zakresu stosowania różnych form biletów. Są to m.in. jednorazowe dla konkretnej relacji, powrotne czy miesięczne.

Docelowo system powinien obejmować cały transport publiczny, na zasadzie dobrowolności.
dodaje Piotr Malepszak

Za wzór Ministerstwo Transportu bierze karty chipowe stosowane w transporcie publicznym przez Holandię. Malepszak zwrócił również uwagę na konieczność wykorzystania różnych form płatności oraz odpraw. Mowa o kartach płatniczych, telefonach oraz kodach kreskowych. Pod uwagę brane jest użycie czipów, które będą współpracować ze specjalnymi czytnikami. Oczywiście nie zabraknie także systemu, który ma odpowiadać za naliczanie ulg dla konkretnych grup podróżujących.

Kiedy pojawi się Ogólnopolski Bilet Zintegrowany?

Na Ogólnopolski Bilet Zintegrowany trochę sobie poczekamy. Na razie Ministerstwo Infrastruktury jest na etapie badania wprowadzenia tego rozwiązania. Będzie to dosyć skomplikowane zadanie, na którego wdrożenie potrzeba czasu. Piotr Malepszak z resortu infrastruktury podał "bezpieczną" datę startu usługi i wspomniał o 2027 r. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas