Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Rząd rozważa pociągi, tramwaje i autobusy

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany to nowy pomysł resortu na podróżowanie różnymi środkami transportu. Rząd bierze pod uwagę przejazdy realizowane pociągami, tramwajami oraz autobusami. Podobny system funkcjonuje w Holandii. Kiedy takie rozwiązanie zostanie wprowadzone w Polsce?

Podróżowanie różnymi środkami transportu w Polsce nie należy do najwygodniejszych, co związane jest z koniecznością zakupu biletów na poszczególne formy przejazdów. Rząd zdaje sobie sprawę z tego problemu i planuje zaradzić. Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad nowym rozwiązaniem o nazwie Ogólnopolski Bilet Zintegrowany. Co to jest i kiedy można spodziewać się wdrożenia?

Ogólnopolski Bilet Zintegrowany odpowiedzią na potrzeby Polaków

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad Ogólnopolskim Biletem Zintegrowanym po interpolacji grupy posłów. Resort wskazuje na potrzebę wprowadzenia udogodnień, które mają wpłynąć na poprawienie oferty oraz rozwiązać dotychczasowe problemy, w tym związane z koniecznością ujednolicenia ulg, które przysługują różnym grupom podróżujących.

Jednolity bilet obejmie pociągi, autobusy i tramwaje

Reklama

Plan resortu jest taki, aby Ogólnopolski Bilet Zintegrowany zapewnił możliwość podróżowania różnymi środkami transportu. Resort bierze pod uwagę pociągi, autobusy oraz tramwaje. Ponadto Ministerstwo Infrastruktury bada rozwiązania z zakresu stosowania różnych form biletów. Są to m.in. jednorazowe dla konkretnej relacji, powrotne czy miesięczne.

Za wzór Ministerstwo Transportu bierze karty chipowe stosowane w transporcie publicznym przez Holandię. Malepszak zwrócił również uwagę na konieczność wykorzystania różnych form płatności oraz odpraw. Mowa o kartach płatniczych, telefonach oraz kodach kreskowych. Pod uwagę brane jest użycie czipów, które będą współpracować ze specjalnymi czytnikami. Oczywiście nie zabraknie także systemu, który ma odpowiadać za naliczanie ulg dla konkretnych grup podróżujących.

Kiedy pojawi się Ogólnopolski Bilet Zintegrowany?

Na Ogólnopolski Bilet Zintegrowany trochę sobie poczekamy. Na razie Ministerstwo Infrastruktury jest na etapie badania wprowadzenia tego rozwiązania. Będzie to dosyć skomplikowane zadanie, na którego wdrożenie potrzeba czasu. Piotr Malepszak z resortu infrastruktury podał "bezpieczną" datę startu usługi i wspomniał o 2027 r. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bilety | pociągi | tramwaje | autobusy | Ministerstwo Infrastruktury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy